site.btaШуменският шахматист Християн Илиев е на осмо място във временното класиране на Европейското първенство по ускорен шахмат за младежи

Християн Илиев. Снимка: кореспондент на БТА в Шумен Антоний Димов/архив.

Християн Илиев, състезател на Спортния клуб по шахмат "Шумен", е на осмо място във временното класиране на Европейското първенство по ускорен шахмат за младежи, което се провежда в Прага. След 5 изиграни кръга той е с 3.5 точки в актива си. Водачи са Алекс Сахакян от Армения и Ян Климковски от Полша, с по 4.5 точки. 64 състезатели участват в турнира в категория до 18 години.

Вторият шуменски шахматист, участващ на Европейското първенство, е Еге Есмер. Той се състезава в турнира за юноши до 14 години и има 1 точка след 5 кръга. Във временното класиране заема шестдесет и трето място. Водач е Лукас Дотцер от Австрия, с пълен актив от 5 точки.

При момичетата до 18 години Петя Караиванова от България е на девето място, с 3.5 точки във временното класиране

Турнирът се играе в 9 кръга по швейцарската система. Партиите по ускорен шахмат са на контрола 15 минути плюс 10 секунди на ход. Състезанието продължава днес следобед, с изиграване на още 4 кръга. В понеделник и вторник ще се проведе Европейско първенство по блиц за младежи. То е в 18 кръга, сочи програмата на спортния форум.

Припомняме, че за БТА Християн Илиев заяви, че му предстои тази година да участва и на Световно първенство по шахмат за младежи.

Към 10:20 на 18.08.2024 Новините от днес