site.btaАрсенал спечели домакинството си на Уулвърхямптън, Брайтън надигра Евертън във Висшата лига

снимка: AP Photo/Frank Augstein

Арсенал победи Уулвърхямптън с 2:0 като домакин на "Емирейтс Стейдиъм" в среща от първия кръг на английската Висша лига.

Домакините владееха инициативата от самото начало на двубоя. В 15-ата минута Букайо Сака овладя топката в наказателното поле, технично елиминира противниковите бранители и опита да я прокара зад вратаря на "вълците" Жозе Са, но той спаси. Десет минути по-късно Сака центрира остро, а германският национал Кай Хаверц засече с глава и изведе тима на мениджъра Микел Артета напред в резултата.

През втората част тимът от Лондон засили натиска. В 69-та минута Мартин Йодегор стреля от границата на наказателното поле, но Жозе Са изби ефектно.

Букайо Сака отново стана главно действащо лице в 73-ата минута. 22-годишният офанзивен футболист получи топката пред вратата на Уулвърхямптън, влезе остро навътре и шутира по диагонал, като по този начин реализира за 2:0 и донесе трите точки на гранда от английската столица.

Брайтън се наложи над Евертън с 3:0 при гостуването си на "Гудисън Парк" в друг мач от кръга. Японският национал Каоуро Митома откри резултата в 26-ата минута. През второто полувреме "карамелите" опитаха натиск, но червеният картон на Ашли Йънг в 66-ата минута обърка плановете им. Десет минути преди края на сблъсъка ветеранът Дани Уелбек удвои аванса на "чайките", а в 88-ата минута Симон Адингра бе точен за 3:0, оформяйки крайния резултат.

Въпреки, че остана човек по-малко заради червения картон на Фабиан Шер в 28-ата минута, Нюкасъл Юнайтед стигна до минимален успех с 1:0 над завърналия се в елита Саутхямптън. Единственият гол в срещата бе дело на бразилеца Жоелитон, който бе точен в края на първото полувреме.

Нотингам Форест и Борнемут записаха първото равенство през тазгодишната кампания - 1:1. Крис Ууд изведе "червените" напред в 23-та минута. "Черешките" успяха да стигнат до точката, след като в 87-ата Антоан Семеньо изравни за 1:1, възползвайки се от разбъркване в защитата на домакините.