site.btaОрсато обясни решението си да откаже работа в Руския футболен съюз

Орсато обясни решението си да откаже работа в Руския футболен съюз
Даниеле Орсато ръководи последния си мач като футболен съдия в четвъртфинала на Евро 2024 между Англия и Швейцария на 6 юли Снимка: AP/Frank Augstein

Италианецът Даниеле Орсато е отказал предложената му работа в Руския футболен съюз (РФС) заради етичните си принципи. Това обясни 48-годишният бивш рефер за "Ла Република", цитиран от ТАСС.

РФС съобщи на 13 август, че Орсато е включен в състава на експертната съдийска комисия към централата, но ден по-късно "Гадзета дело Спорт" информира, че италианецът няма да приеме позицията.

"Свързаха се с мен от РФС и ме помолиха за сътрудничество в качеството ми на експерт по арбитража към комисията. Много бях поласкан от поканата, но на фона на настоящата социално-политическа ситуация и етичните ми принципи, от които винаги съм се ръководил, реших да не се съглася", обясни той.

Орсато, който беше избран за най-добър футболен съдия в света през 2020 година, прекрати кариерата си след края на Европейското първенство в Германия през юли след 345 мача като главен арбитър. Той е водил срещи на Мондиал 2022, Евро 2020 и Евро 2024, в Лигата на нациите на УЕФА, в Шампионската лига и Лига Европа, в световни и европейски квалификации, както и 250 двубоя в серия А на калчото.

За последно италианецът изведе Англия и Швейцария на четвъртфиналите на Евро 2024 на 6 юли, когато островитяните спечелиха с 5:3 след изпълнение на дузпи след равенство 1:1.