site.btaРеал Мадрид спечели Суперкупата на Европа, Килиан Мбапе се разписа при дебюта си срещу Аталанта

AP Photo/Darko Vojinovic

Мач за Суперкупата на Европа по футбол:

Реал Мадрид (Испания) - Аталанта (Италия)         2:0 (0:0)
голмайстори: 1:0 Федерико Валверде 59, 2:0 Килиан Мбапе 68
жълти картони: Джуд Белингам, Винисиус (Реал Мадрид), Едерсон, Берат Джимшити (Аталанта)
главен съдия: Сандро Шерер (Швейцария)
Национален стадион, Варшава: 58 580 зрители
състави
Реал Мадрид: Тибо Куртоа, Дани Карвахал (89-Лукас Васкес), Едер Милитао, Антонио Рюдигер, Ферлан Менди, Федерико Валверде, Орелиен Чуамени, Родриго (76-Лука Модрич), Джуд Белингам (88-Дани Себайос), Винисиус (88-Арда Гюлер), Килиан Мбапе (83-Брахим Диас)
Аталанта: Хуан Мусо, Берат Джимшити, Исак Хиен (90-Марко Палестра), Сеад Колашинац (70-Мичел Бакер), Давиде Дзапакоста (63-Бен Годфри), Едерсон, Мартен де Роон, Матео Руджери, Марио Пашалич (90-Алберто Манцони), Шарл де Кетеларе (63-Матео Ретегуи), Адемола Луукман

Реал Мадрид спечели Суперкупата на Европа. В двубоя за първия голям трофей през новата кампания, игран във Варшава, победителят от Шампионската лига се наложи с 2:0 срещу Аталанта при официалния дебют на звездата Килиан Мбапе с екипа на мадридчани. Френският национал се отличи с решително попадение във вратата на отбора от Бергамо.

След първите 10 минути Аталанта успя да парира натиска на "белите" и на свой ред опита да организира опасни атаки към вратата, пазена от белгиеца Тибо Куртоа.

След близо четвърт час игра Федерико Валверде центрира за Мбапе, но неговият удар беше блокиран.

Последваха по-добри минути в полза на бергамаските, които през миналата кампания спечелиха Лига Европа, като на финала в турнира нанесоха единственото поражение през сезона за Байер Леверкузен. В 25-ата минута Мартен де Роон беше оставен сам в наказателното поле на мадридчани и шутира, но топката се отби в напречната греда.

В допълнителното време на първата част на Винисиус първоначално беше блокиран, но кълбото се върна до бразилеца, който пусна в коридор за Родриго и той шутира в гредата.

След почивката Аталанта имаше огромен шанс да открие резултата. В 47-ата минута Куртоа направи добро спасяване, като отби удар с глава на Марио Пашалич след центриране в наказателното поле на Де Роон.

"Белите" започнаха да контролират играта и отговориха с неуспешен опит за гол на Джуд Белингам в 55-ата минута след технично връщане на Валверде.

След час игра Аталанта не успя да изчисти добре топката, която достигна до Винисиус. Той навлезе в наказателното поле и асистира към оставения съвсем сам пред голлинията Федерико Валверде, който остана на празна врата и реализира за 1:0.

Секунди по-късно Реал Мадрид можеше да стигне и до ново попадение, но вратарят Хуан Мусо спаси удар на Винисиус, а в 62-ата минута вратарят на италианският тим пак се намеси стабилно при шут на Белингам.

В 68-ата минута Килиан Мбапе отбеляза дебютния си гол с екипа на 15-кратния клубен шампион на Европа. Винисиус проби и подаде кълбото успоредно на голлинията. Мбапе не успя да я засече, но тя достигна до Белингам. Английският национал върна топката към Мбапе и френският голмайстор вкара първо попадение в официален мач с екипа на Реал Мадрид, пращайки топката в горния ъгъл на вратата на Аталанта за 2:0.

По-настойчивата игра на испанския отбор продължи до края на двубоя, а стражът Хуан Мусо за пореден път парира шут Родриго след пас на Килиан Мбапе.

Реал Мадрид спечели Суперкупата на Европа за рекордния шести път в своята история.

Към 02:57 на 15.08.2024 Новините от днес