site.btaТулуза се превърна в "златния град" с 10 медала по време на Олимпийските игри в Париж

Леон Маршан, снимка: Ashley Landis

Френският град Тулуза може да се гордее с последните Олимпийски игри в Париж. Там са родени четирикратният шампион в плуването и носител на пет медала Леон Маршан, но не само той, а и знаменосецът на церемонията по закриването Антоан Дюпон, който изведе отборът по ръгби 7 до титлата, анализира АФП.  Тулуза бе наречен "златния град" заради успехите.

Запитан на какво се дължат успехите на Тулуза на Олимпиадата, боксьорът Билал Бенама, който спечели сребърен медал в категория до 51 кг, отговори: "Не знам, може би заради юга, слънцето… Честно казано, това е град с много таланти. За мен беше страхотно да видя всички тези спортисти от Тулуза да имат толкова успехи на най-високото ниво".

За неговия сънародник и съгражданин Софиан Умиа, който спечели също сребърен медал до 63,5 кг, няма никаква тайна. "Всичко е талант и работа. Когато двете се обединят, това дава резултати", смята той.

Антоан Дюпон също познава таланта и работата, заедно с съотборника си с ръгби отбора на Тулуза Нелсон Епе.

Младият вратар на Тулуза Гийом Рест игра финал във футболния турнир, загубен от Испания. Състезателят по тенис на маса Симон Гози спечели бронзов медал отборно, заедно с братята Лебрюн.

С четирите златни медала индивидуално и бронзов в щафетата Маршан сам можеше да постави Тулуза на картата на световния спорт. Плувецът е много привързан към града, въпреки че живее и тренира в САЩ.

"Той е израснал тук, приятелите му са тук. Когато се върне, се чувства у дома", обясни пред Франс прес треньорът му Никола Кастел.

Като цяло спортистите от Тулуза спечелиха десет медала от Игрите или могат да се сравняват със страни като Швеция и Кения. Това представяне отразява спортната динамика в четвъртия по големина град във Франция.

"Има 550 спортни съоръжения в града", казва заместник-кметът по спортните въпроси между 2014 и 2024 Лоранс Арибаже. "Създадохме много през този мандат и предишния. Политиката на града е да продължава тази тенденция".

Общината в Тулуза е проявила желание да приеме и временния басейн в зала "Арена Дефанс", в който бяха реализирани подвизите на Леон Маршан, а градът мечтае да го превърна в централна част от бъдещия "Град на плуването", предвиден за остров Рамие, в близост до стадиона в града.

"Атлетите ни доказаха, че Тулуза е столица на спорта. От 64-е медала на Франция, най-малко 10 са заради техния огромен талант", коментира и кметът Жан-Люк Муденк.

Всички те ще бъдат празнувани на 18 септември на известния площад "Капитол". Та празнува успехите си обикновено отборът по ръгби на града, но сега Антоан Дюпон трябва да сподели главната роля и с останалите герои.

Към 18:20 на 14.08.2024 Новините от днес