site.btaОБНОВЕНА Биляна Дудова ще се бори на репешажите на 62 килограма за жени след победа на Ирина Коляденко на полуфиналите срещу Айсулу Тинибекова

По-рано Дудова надви шведката Йохана Линдборг / Снимка: AP Photo/Eugene Hoshiko

Българската националка Биляна Дудова ще участва на репешажите за бронза в категория до 62 килограма за жени от турнира по борба на Олимпадата в Париж, след като победилата я по-рано на четвъртфиналите Ирина Коляденко от Украйна надви трикратната световна шампионка и сребърна медалистка от Токио 2020 Айсулу Тинибекова от Киргизстан на полуфиналите.

Коляденко взе реванш срещу състезателката, отстранила я с 10:0 на същата фаза на Игрите в японската столица. Тя стигна до първите две точки в срещата и задържа преднината си до паузата, а още в началото на втората част състезателката от Киргизстан изравни и взе предимство по критерий. Остатъкът от двубоя обаче бе доминиран от Коляденко, която спечели още седем точки и завърши схватката с 9:2, изтегляйки Дудова на репешаж.

Пътят на българката до бронз обаче е тежък. Тя ще започне репешажите срещу монголката Пюревдорин Орхон, световна шампионка от 2017-а и номер 1 в Азия за 2018-а. Срещата е утре от 12:00 часа, а при победа ще срещне и Тинибекова за медал.

На четвъртфиналите Дудова допусна загуба с 3:7 срещу Коляденко, която е бронзова медалистка от Токио.

Дудова спечели точка от пасивност на Коляденко, а първата част завърши с минимална преднина за българската състезателка. Коляденко обаче започна силно след 30-секундната почивка, направи захват и събори Дудова по гръб, за което в свободния стил се дават четири точки. Българката направи всичко по силите си в оставащите две минути и половина, но стигна само до две точки срещу три за Коляденко за крайното 3:7.

По-рано Биляна Дудова направи успешен олимпийски дебют с победа на осминафиналите. Световната шампионка от Осло 2021 и четирикратна европейска шампионка надделя с 8:3 точки над шведката Сара Йохана Линдборг.

Българката поведе с 3:0 след първата част, но във втората шведката намали до 2:3 в последната минута. 15 секунди преди края Линдборг опита атака, но Дудова се защити и направи контра с хватка за 4 точки, с което си осигури победата.

27-годишната Дудова е първата от двете български състезателки при дамите, която излезе на тепиха на Игрите във френската столица. Юлияна Янева ще започне участието си при 76-килограмовите утре.