site.btaАвстралия спря похода на САЩ към четвърта поредна олимпийска титла в женската водна топка

AP Photo/Luca Bruno

Женският отбор на Австралия елиминира шампиона от последните три Олимпиади САЩ с 14:13 след изпълнение на дузпи в полуфиналите на олимпийския турнир по водна топка в Париж.

Американките водеха на полувремето с 5:2, но със силни последни две части съставът на Австралия успя да се върне в играта и изравни за 8:8 в редовното време. При дузпите австралийките вкараха и шестте опита, докато за САЩ пропусна Мади Мъсълман при последния изстрел.

Така Австралия спря похода на САЩ към четвърта поредна олимпийска титла, нещо, което нито един отбор не е правил във водната топка при мъжете и жените.

На финала австралийките ще срещнат олимпийския вицешампион от Токио 2020 Испания, който се наложи срещу Нидерландия с 19:18 също след наказателни удари. Худит Форка се отличи за Испания с пет гола в редовното време, а вратарката Мартина Тере спаси удара на Бригит Слеекинг при дузпите.

За първи път и двата полуфинала в женската водна топка на Олимпиада се решават след изпълнение на наказателни удари.

Испания записа шеста поредна победа на турнира в Париж и ще опита спечели титлата, която изпусна на два пъти след загуби от САЩ на финалите в Лондон и Токио.

Мачът за титлата ще се играе на 10 август в  парижката Дафанс Арена.