site.btaЯпонката Акари Фуджинами спечели олимпийското злато в борбата на 53 кг за жени

Японката Акари Фуджинами спечели олимпийското злато в борбата на 53 кг за жени
Фуджинами е първият олимпийски шампион в семейство на борци / Снимка: AP Photo/Eugene Hoshiko

Акари Фуджинами спечели олимпийската титла в категория до 53 кг на турнира по борба, побеждавайки с лекота еквадорката Лусия Йепес с 10:0 на финала. Така 20-годишната японка остана непобедена в кариерата си, като до момента освен олимпийска, тя има две световни и две азиатски титли.

Фуджинами стартира агресивно и за минута и половина записа четири точки срещу миналогодишната шампионка на Панамериканските игри. Тя довърши бързо съперничката си и сложи край на двубоя с техническо превъзходство 2:23 минути преди края на схватката.

Фуджинами е първата олимпийска шампионка в семейство, съставено предимно от борци. Нейният брат Юхи Фуджинами постигна най-големия успех в кариерата си също  в Париж, след като през 2017 спечели бронз от световното първенство на 70 кг свободен стил. Нейният баща също е бил борец, но не толкова успешен. Той е участвал на преборванията на Япония за Олимпийски игри през 80-те години на миналия век.

Бронзовите медали останаха за Чо Хьо-гон (КНДР) и  Батхуягин Хулан (Монголия).