site.btaЛициле Тебого от Ботсвана стана шампион в спринта на 200 метра за мъже на Игрите в Париж

снимка: AP Photo/Martin Meissner

Лициле Тебого от Ботсвана спечели титлата в спринта на 200 метра за мъже на турнира по лека атлетика на Олимпийските игри в Париж. Това е първо златно отличие в историята на страната от най-големия спортен форум.

21-годишният Тебого завърши за 19.46 секунди. Той поведе в последните малко повече от 50 метра от надпреварата и пресече първи финалната линия.

Лекоатлетът от Ботсвана се нареди трети в тази дисциплина на Световното първенство в Будапеща 2023 и сребърен медалист в спринта на 100, завоюва първа титла от голямо първенство в кариерата си.

Втори и трети в класирането са американците Кенет Беднарек и Ноа Лайс, както това се случи на Игрите в Токио 2020. Беднарек записа 19.62 секунди, а Лайлс има 19.70 секунди.

Лайлс е олимпийски шампион на 100 метра от Париж 2024, и е трикратен световен първенец на 200. След финала той се почувства зле, а след като му беше оказана медицинска помощ стана ясно, че е участвал с коронавирус.

Защитаващият титлата си Андре де Грас (Канада) отпадна на полуфиналите вчера.