site.btaФранция се класира в последния момент за четвъртфиналите на олимпийския турнир по хандбал при мъжете, Дания завърши групите с пет победи

Юго Дека от Франция вкарва гол в унгарската врата по време на мач от хандбалния турнир в Париж. Снимка: AP Photo/Brian Inganga

Франция победи Унгария с 24:20 (11:8) Унгария в последната си среща от група В на олимпийския хандбален турнир при мъжете в Париж. Срещата беше директен спор за последната квота, а след поражението унгарците отпадат.

"Петлите", които са и защитаващи олимпийската си титла от Токио 2020, са на 4-о място в групата с 5 точки и на 7-и август ще играят с Германия за продължаване към медалите. И макар, че започнаха зле в групата, в крайна сметка излязоха от трудната ситуация. Решителната среща обаче започна добре. Стабилна в защита, макар и не убедителна в нападение, Франция водеше с три гола на полувремето (11:8), но след завръщането си от съблекалнята мачът промени посоката си. Легендата на унгарския хандбал Роланд Миклер, 39-годишен вратар, смело отблъскваше удари и това помогна на тима му не само да изравни резултата, но и да вземе предимство. Но домакините взеха инициативата в последните 10 минути.

С по 5 гола помогнаха Юго Дека и Дика Мем, а за унгарците 6 пъти се разписа Бенце Имре.

Левият гард на домакините Eлоим Пранди вкара 7 гола за успеха, а след края на мача заяви, че няма притеснение от начина на класиране. "Истинският турнир започва сега, на четвъртфиналите! И какво по-хубаво от това да играем с Германия!", заяви хандбалистът.

В дербито на върха Дания доказа, че наистина е истинска машина и отнесе Норвегия с 32:25 (17:12). Така датчаните остават единствени в целия турнир, които не са губили нито точка. С поражението пък, в комбинация с победата на Египет над последния Аржентина с 34:27, Норвегия слиза на 3-а позиция с 6 точки. Египтяните са със 7.

Головете заваляха зад норвежкия вратар от самото начало. Ако иначе надеждният Матиас Гидсел не беше злоупотребил с няколко несериозни изстрела, Дания вероятно щеше да води с по-голям резултат. Но селекционерът Николай Якобсен може да бъде спокоен, защото Симон Питлик вкара 9 и показа, че при "червения динамит" има много варианти в атаката.

В група А пък трябваше да се определи и следващият съперник на датчаните. И това стана по възможно най-драматичния начин. Испания се наложи над Хърватия с 32:31 с гол на Алейш Гомеш буквално с последния съдийски сигнал за край на мача. Испанците събират 6 точки и се изкачиха на 3-о място в групата, докато Хърватия с 4 напуска турнира. При това положение на 4-ата позиция в този поток остана Швеция и именно те ще играят с Дания – резултат, който не се прие със задоволство в лагера на датчаните.

В спиращ сърцето край, ненужен и непрепоръчителен за крехки сърца, голът на Алейш Гомес ти постави 3-и в класирането, позволявайки им да избегнат Дания на Микел Хансен , голямото чудовище в елиминациите. Египет ще бъде съперник тази сряда. Хавиер Родригес Морено реализира 9 точни попадения за испанския състав.

Германия си осигури 1-ата позиция в група А след успеха над Словения с 36:29 (23:14) в директен спор . 7 гола вкара Кай Хефнер, а Кристиан Хоржен отвърна със 7 за словенците. Германия има 8 точки, Словения е след тях с 6, но с по-добри показатели от испанците и шведите. Швеция грабна последния билет за елиминациите след категоричен успех над аутсайдера Япония с 40:27.