site.btaХавиер Ибаниес: "Горд съм, че спечелих първия медал за България на Олимпиадата"

Хавиер Ибаниес: "Горд съм, че спечелих първия медал за България на Олимпиадата"
Хавиер Ибаниес снимка: AP/Ariana Cubillos

Българският боксов национал Хавиер Ибаниес заяви, че се чувства горд, че е спечелил първия медал за България на олимпийските игри в Париж.

Европейският шампион и втори в схемата в категория до 57 килограма победи поставения под номер 7 вицешампион от Азиатските игри в Хуанчжоу 2023 Шудай Харада (Япония) с 5:0 (29:28, 29:28, 30:27, 30:27, 29:28) съдийски гласа и се класира за полуфиналите, с което си гарантира най-малко бронз.

„В последните 2-3 дни гледахме мачове на японеца и направихме най-добрата тактика. Той играе повече с крака, но треньорът успя да изготви стратегия, за да заграждаме и да не му даваме възможност да бяга. Преди 10 години се отказах от бокса, но България ме прие като син, отвори ми вратата, за да се върна на ринга. Благодаря на президента Красимир Инински, на който съм обещал да спечеля златния медал. Вървя крачка по крачка. Знам как играе следващия ми съперник, сега ще почина малко, след това ще гледаме играта му допълнително, за да изготвим стратегията“, коментира след двубоя Ибаниес.

Той допълни, че очаква много негови колеги, начело със Светлана Каменова в неделя, да спечелят още медали за България.

„Горд съм, че съм първият медалист за България. Съжалявам много, че Рами не спечели мача за медал по-рано. Радо Росенов също игра много добре, но и той не успя да вземе медал. Надявам се, че този медал ще отвори вратата на останалите ни спортисти да стигнат до отличията“, каза още Ибаниес.

Националният треньор Жоел Арате беше щастлив, че Ибаниес е изпълнил перфектно тактиката, която е била изготвена преди срещата.

Аз, Вальо (Поптолев) и Александър (Александров) от няколко дни гледаме мачове на японеца, знаем, че бяга много и направихме тактика, която да ни донесе победата. Хавиер трябваше да играе на близка дистанция и да работи много с удари в тялото. Мачът мина по план. Много специално благодаря на Красимир Инински. Съжалявам за Рами и Радо Росенов, много съм доволен от тях. Но и от останалите момчета – Ясен Радев, Ергюнал, Уилиам Чолов, всички, които не са тук. Благодаря на всички треньори и на журналистите, които не спират да ни помагат. Утре играе Светлана и има голям шанс да спечели още един медал. Когато Рами загуби сутринта, казах, че дори един войник да е останал, войната не се спира“, заяви Арате.

Българският бокс може да донесе още едно олимпийско отличие още утре, когато от 12:00 часа Светлана Каменова ще се изправи на четвъртфиналите в категория до 57 килограма срещу двукратната световна шампионка и номер 1 в схемата в Париж - Лин Ю-тин от Тайван,  която е и действащата шампионка от Азиатските игри.