site.btaВалентина Георгиева се класира на пето място на финала на прескок при жените на турнира по спортна гимнастика на Олимпийските игри в Париж

снимка: AP Photo/Abbie Parr

Валентина Георгиева се класира на пето място на финала на прескок при жените на турнира по спортна гимнастика на Игрите в Париж.

18-годишната българка, която е дебютантка на най-големия спортен форум, изпълни отлично и двата си прескока. Първо тя направи "Юрченко" с два винта и получи 14.100, след което "Цукахара" с винт и половина и беше оценена с 13.866 точки. Така Георгиева получи средна оценка от 13.983 и зае петата позиция.

Самото класиране на финала е огромен успех за възпитаничката на Филип Янев. Тя се завърна в спорта след продължително отсъствие заради контузия на коляното.

След 32 години България отново имаше финалистка при жените на най-големия спортен форум. За последно това направи Силвия Митова в Барселона 1992, която остана осма на земя.

Любопитното е, че Георгиева повтори постижението си на своя треньор Филип Янев, който се класира на пето място на прескок на Игрите в Атина 2004.

Златото очаквано завоюва звездата на световната гимнастика Симон Байлс. Американката беше безупречна и в двата си изключително сложни прескока и триумфира с 15.300 точки. Нивото на трудност не нейните скокове и дава огромно предимство пред останалите състезателки.

27-годишната Байлс завоюва седми златен медал в кариерата си общо десети от Олимпийски игри. Освен това тя взе третата си титла от френската столица след тази в индивидуалния многобой и в отборната надпревара с тима на САЩ.

"Много съм щастлива от спечелената титла. Винаги е много хубаво да има силна конкуренция, защото това ме кара да давам най-доброто от себе си", каза Байлс след финала. В понеделник тя ще спори за медалите на греда и на земя.

Защитаващата титлата си от Токио 2020 на този уред Ребека Андраде (Бразилия) взе среброто с 14.966 точки след два отлични скока. Бронзовото отличие завоюва американката Джейд Кери с 14.466.

Третата от Игрите в Токио Со-Джон Йо (Република Корея) се нареди едва седма с 13.416 точки.