site.btaБританецът Алекс Ий спечели олимпийската титла в триатлона на Игрите в Париж

Британецът Алекс Ий спечели олимпийската титла в триатлона на Игрите в Париж
Снимка: AP Photo/Vadim Ghirda

Състезателят от Великобритания Алекс Ий спечели олимпийската титла в триатлона, който включва 1,5 км плуване, 40 км колоездене и 10 км бягане.

26-британец даде най-добро време - 1:43.33 час, като бе 18-и след плуването, 16-и след колоезденето, но на малка разлика, и във втората част на бягането поведе, като не изпусна лидерството до финала. Това е сладък реванш за Ий, който спечели сребърен медал на Олимпийските игри в Токио, изпреварен преди три години от норвежеца Кристиан Блуменфелт. Ий е олимпийски шампион и от Токио, но в щафетата с тима на Великобритания.

Новозеландецът Хейдън Уалд спечели сребърния медал в триатлона, като изостана с 6 секунди от шампиона. Той също записа подобрение на постижението си, като на Игрите в Токио спечели бронзовия медал.

На трето място и бронз за Франция спечели Лео Бержер, който остана на 10 секунди зад британеца. Това е общо 20-и медал за домакините досега по време на Игрите.

Олимпийският шампион от Токио Кристиан Блуменфелт се движеше на пето място по време на бягането, но в крайна сметка завърши едва 12-и.

Състезанието се проведе днес, след като вчера бе отложено заради не достатъчно доброто качество на водите в река Сена, което пречеше на атлетите да плуват.