site.btaОлимпийските шампионки от Франция продължават победния си ход в турнира по хандбал на Игрите в Париж

снимка: AP/Aaron Favila

Защитаващите титлата си хандбалисти от националния отбор на Франция продължават победния си ход на олимпийския турнир в Париж.

Домакините, които са и световни шампионки, записаха втори успех в група „Б“ след 32:28 (17:14) над световния първенец за 2019 година Нидерландия. Хлое Валентини реализира десет гола, а французойките наваксаха колеблив старт и изоставане от 5:8, след което стигнаха до обрат още преди почивката, а през втората част поддържаха преднина от 3-4 попадения и удържаха успеха.

Франция е лидер в групата с пълен актив от 4 точки, а Нидерландия е втори с 2.

Ангола постигна първи успех в турнира след 26:21 (14:15) над световните вицешампионки от 2019 година Испания. Шампионките на Африка изоставаха с 18:19 малко след почивката, но със седем поредни гола овладяха инициативата и до края не допуснаха обрат. Вилма Ненганга се разписа 7 пъти за победителките, а вратарката Марта Алберто имаше ключов принос с 11 спасявания. За иберийките с 6 попадения се отличи Кармен Кампос.

Ангола взе първите си 2 точки в турнира, а Испания остана на последното шесто място в група „Б“ без актив.

В група „А“ бронзовите медалистки от Токио 2020 и световни шампионки през 2021 година Норвегия спечелиха убедително регионалното дерби срещу Дания с 27:18 (14:8). Кари Братсет Дале и Вероника Кристиансен реализираха по шест гола, а скандинавките дръпнаха с 11:2 още от началото и до края не изпуснаха инициативата.

За Норвегия това беше първи успех в надпреварата. Тимът събра 2 точки, колкото има и Дания.

Джени Карлсон вкара 7 попадения, а Швеция спечели с 31:28 (19:12) срещу Германия и единствен в група „А“ е с пълен актив от 4 точки. „Жълто-сините“ дръпнаха с 14:7 още през първото полувреме и едва към края позволиха на съперника да съкрати изоставането си до 3-4 гола, но за повече Бундестимът нямаше сили. Германките останаха последни в групата без спечелена точка.