site.btaПлувният маратон в Бургас събра рекорден брой участници

Плувният маратон в Бургас събра рекорден брой участници
Снимка: Стоян Чайков

Рекорден брой от 217 състезатели от 8 държави (България, Румъния, Република Северна Македония, Сърбия, Германия, Австрия, Русия и Украйна) взеха участие в четвъртото издание на Международния плувен маратон „Порт-Бургас“. Събитието се проведе в акваторията на Морска гара, Бургас, и беше в две дисциплини – 1000 и 3000 метра.

Организатор беше световният шампион и рекордьор по плуване Цанко Цанков и клуб по плувни спортове Победа. Маратонът се осъществи с подкрепата на Община Бургас, Военноморски сили, Порт Бургас и спонсори. Перфектни условия за участниците, които си тръгнаха и с много предметни награди след финалите. Заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов откри официалната част, а отец Стилиян отслужи молебен за здраве и успехи, непосредствено преди първия старт навръх Илинден.

Изключително оспорвано беше плуването на 1000 метра, където победител при мъжете стана Йордан Янчев с време от 12 минути и 32 секунди. След него завършиха Дарен Кирилов (12.34 мин) и Калоян Драгнев (12.39 мин).

При жените на същата дисциплина имаше фотофиниш и златния медал спечели Лора Великова (13.30 мин). Втора е Калина Захариева (13.31 мин), а трета Лиляна Георгиева (13.33 мин).

На 3000 метра шампион при мъжете е Дарен Кирилов (37:16.00 мин), който плува и в двете дистанции. Калоян Драгнев финишира с две секунди зад Кирилов, а трети остана Георги Янев (38:22.15 мин).

Лора Великова триумфира при жените с 40:46.30 минути, сребърен медал за Калина Захариева (40:46.40 мин) и бронз за Лиляна Георгиева (41:09.27 мин).

„Много съм щастлив, че стана истински плувен празник с рекорден брой участници. Благодаря на всички за подкрепата и съдействието. Всичко мина повече от успешно и съм радостен, че видях усмивки по лицата на състезатели, публика и официални лица. Сега отново насочвам усилия към моята подготовка, защото тренирам ежедневно в басейн и морето, за да бъда в оптимална форма за следващите ми стартове. Както е известно, на 6 септември ще плувам 100 километра в река Дунав, а в началото на месец ноември ми предстои още едно предизвикателство от Ocean Seven във водите на Тихия океан“, каза Цанко Цанков.

Към 21:21 на 21.07.2024 Новините от днес