site.btaЕдинадесет златни медала за България от световното първенство по кану-каяк за ветерани в Пловдив

България спечели 11 златни медала от световното първенство по кану-каяк за ветерани в Пловдив / снимка: Sport PR Events Managment

България спечели 11 златни медали от световното първенство по кану-каяк за ветерани в Пловдив.

Световни шампиони в различните възрастови групи при мъжете и жените станаха: Стоян Терзийски (500 метра едноместен каяк, 45-49 години, мъже), Елена Петкова (500 метра едноместен каяк, 50-54 години, жени), Иван Ковачевски (500 метра едноместно кану, 45-49 години, мъже), Александър Григоров (500 метра едноместно кану, 35-39 години, мъже), Людмила Николова, Вера Любенова, Ангел Любенов, Георги Димитров (500 метра четворка каяк, 35-54 години, микс), Огняна Душева (200 метра едноместен каяк, 60-64 години, жени), Елена Петкова  (200 метра едноместен каяк, 50-54 години, жени), Вера Любенова  (200 метра едноместен каяк, 45-49 години, жени), Стойчо Славов (200 метра едноместен каяк, 55-59 години, мъже), Димитър Хаджиев (200 метра едноместно кану, 45-59 години, мъже), Вера Любенова и Ангел Любенов (200 метра двойка каяк, 35-44 години, микс).

При "интернационалните лодки" Димитър Хаджиев заедно със състезаващия се за Австралия Мартин Маринов спечелиха титлата на 200 метра двуместно кану, 45-54 години, мъже. Иван Ковачевски заедно със състезаващия се за Австралия Маринов спечелиха титлата на 500 метра двуместно кану, 45-54 година, мъже. Стефан Попов заедно с Гонсало Уголини (Уругвай) спечелиха титлата на 500 метра двойка каяк, 55-64 години, мъже.

Призьорите от шампионата бяха наградени от заместник-кмета на Пловдив "Спорт и младежки дейности" и двукратен олимпийски шампион по кану-каяк Николай Бухалов и изпълнителният директор на Българската федерация по кану-каяк Евелина Петрова.

За любовта към спорта няма граници - доказателство за това е и световното първенство по кану-каяк за ветерани в Пловдив. На 76 години е най-възрастният състезател, участвал на шампионата на планетата. Това е роденият на 5 май 1948 година каякар Флорин Паюц от Румъния.

100-годишнината на кану-каяка в България ще се отбележи подобаващо, успоредно с две световни първенства, на които страната ни е домакин. За вековния юбилей България посреща бъдещето и историята на световния кану-каяк. След края на световното първенство за ветерани, Пловдив посреща световното първенство по кану-каяк за младежи до 23 години и юноши и девойки от 17 до 21 юли.

Към 11:57 на 16.07.2024 Новините от днес