site.btaТадей Погачар победи в 14-ия етап от Обиколката на Франция и докосва трети триумф в най-голямото колоездачно състезание в света

Тадей Погачар / снимка: АП/Jerome Delay

Словенецът Тадей Погачар успя да отвори разлика от почти две минути в генералното класиране пред основния си конкурент Йонас Вингегор след 14-ия етап от Обиколката на Франция.

Звездата на тима на Обединените арабски емирства триумфира в изключително тежкия 151,9-километров етап от По до Сен-Лари-Сулан Пла д'Аде с време от 4 часа, 1 минута и 51 секунди. Той изпревари с 39 секунди датчанина Вингегор (Висма-Лийз а Байк) и с 1:10 минути белгиеца Ремко Евенепул (Соудал Куик-Степ), които останаха съответно втори и трети. По този начин той направи много голяма крачка към това да спечели за трети път в кариерата си най-престижното колоездачно състезание в света след 2020 и 2021 година.

По време на днешния планински етап колоездачите преодоляха легендарната височина Турмале, която бе премината първо от испанеца Ойер Ласкано от Мовистар. Това се случи 62 километра преди финала, като в този момент претендентите за генерално класиране все още не влагаха максимални усилия. Такава остана ситуацията и във финалната височина Пла д'Аде, но 4,5 километра преди финала Погачар направи рязка атака. Шампионът от последните две издания на Тура Вингегор, както и носителят на "бялото трико" Евенепул пробваха да последват словенеца, но лидерът в генералното класиране се оказа твърде силен за тях.

До края Погачар само отваряше разликата все повече и повече, за да стигне до заветните 39 секунди пред Вингегор и да запише втората си етапна победа в тазгодишната Обиколка на Франция.

В генералното класиране 25-годишният Погачар вече има аванс от 1:57 миути пред Вингегор, който излезе на втора позиция. Трети на 2:22 минути е Евенепул, а четвърти на цели 6 минути и 1 секунда е португалският съотборник на "жълтата фланелка" Жоао Алмейда.

Погачар излезе еднолично начело и в класирането при катерачите с 56 точки. Преди етапа той разделяше първата позиция с норвежеца Йонас Абрахамсен от Уно-Екс. Абрахамсен обаче не успя да увеличи актива си и вече е трети с 36 точки. Втори с 43 е Йонас Вингегор. При спринтьорите промени няма и "зеленото трико" остава на гърба на колоездача от Еритрея Биниам Гирмай от тима на Интермарше.

За участниците в Обиколката на Франция в неделя предстои още един тежък планински етап - 197,7 километра от Луденвил до Платьо де Бей. По пътя си състезателите ще трябва да преминат четири височини от първа категория и една от висша на финала.

Към 21:58 на 13.07.2024 Новините от днес