site.btaАржентина се справи с Канада и се класира за финала на Копа Америка след попадения на Меси и Алварес

снимка: AP Photo/Adam Hunger

Защитаващият титлата си отбор на Аржентина се класира за финала на турнира Копа Америка след победа с 2:0 над Канада в Ню Джърси, САЩ. Попаденията за аржентинския състав реализираха Хулиан Алварес в 22-ата и Лионел Меси в 51-ата минута.

В мача за титлата Аржентина ще се изправи срещу победителя от втория полуфинал между Уругвай и Колумбия, който предстои тази нощ българско време в Северна Каролина, а финалът на Копа Америка ще се играе на 15 юли - двубой, който може да представлява последен опит за спечелване на трофей за няколко от ветераните в аржентинския тим, включително Меси, Анхел Ди Мария и Николас Отаменди. Канада ще се опита да се пребори за бронзовите медали ден по-рано.

"Нека се насладим на това, което преживяваме като национален отбор, като група. Не е лесно отново да бъдеш на финал и да се конкурираш пак да бъдеш шампион", заяви Лионел Меси пред телевизия TyC Sports и добави: "Изживявам случващото се, както преживях всичко напоследък. Много се наслаждавам и осъзнавам, както се случва с Фидео (Ди Мария) и Ота (Отаменди), че това са последните битки."

Аржентина има общо 15 титли от Копа Америка и достигна до финал на турнира за шести пъти в последните осем издания, но съставът на Канада създаде доста проблеми за Меси и съотборниците му в началните 20 минути на мача.

Джейкъб Шафелбърг два пъти стреля встрани от обещаващи позиции, но в 22-ата минута Родриго Де Пол пусна топката към Алварес, който преодоля двама защитници и се разписа за 1:0 в полза на Аржентина.

Световният шампион от Катар 2022 и номер едно в класацията на ФИФА, постепенно пое контрола върху мача, а Лионел Меси имаше шанс да удвои преднината на аржентинците в 44-ата минута, когато създаде пространство в наказателното поле, но бе неточен. Канада почти стигна до изравнителен гол в добавеното време на първото полувреме, когато вратарят Емилиано Мартинес отрази удар на Джонатан Дейвид.

Меси се бореше с мускулна контузия по-рано в турнира, но изглеждаше възстановен за полуфинала и отбеляза втория гол за Аржентина в 51-ата минута. Голът изведе капитана на аржентинския национален тим до пето място във вечната голмайсторска класация на Копа Америка, изравнявайки го с Паоло Гереро от Перу и Едуардо Варгас от Чили с по 14. Той реализира 28 попадения в последните си 25 мача за Аржентина, а неговият общо 109-и гол му помогна да изпревари Али Даеи от Иран, за да заеме еднолично второто място в международната класация за всички времена. Лионел Меси изостава само от Кристиано Роналдо, който има 130 гола за Португалия.

Звездата на Канада Алфонсо Дейвис пък се контузи след сблъсък с Гонсало Монтиел и беше заменен в 71-ата минута на двубоя с Аржентина.

Към 11:16 на 10.07.2024 Новините от днес