site.btaЯник Синер, Томи Пол и Танаси Кокинакис се класираха за третия кръг на турнира "Уимбълдън"

снимка: Jordan Pettitt/PA via AP

Италианската тенис-звезда Яник Синер се присъедини към Карлос Алкарас (Испания) и Даниил Медведев (Русия) и също се класира за третия кръг на турнира от Големия шлем Уимбълдън. Синер се справи със сънародника си Матео Беретини в четири сета, но и трите в негова полза бяха решени с тайбрек – 7:6 (3), 7:6 (4), 2:6, 7:6 (4).

В третия сет фаворитът изглеждаше като предал се, след като допусна пробиви за 0:1 и 1:4, но след това вдигна отново темпото и малко след 23:00 часа успя да вземе мача с третия си успешен тайбрек.

За мене е голяма чест да играя на толкова специално за тениса място като Уимбълдън. Днес имах и своя първи мач на централния корт, което наистина е запомнящо се и такова ще остане за мене. Благодаря на публиката за подкрепата, която беше невероятна, заяви Синер след успеха си.

С епична победа се поздрави и австралиецът Танаси Кокинакис, който прекърши с много мъки съпротивата на Феликс Оже-Алиасим (Канада). Австралиецът спаси четири мач-пойнта на противника и в крайна сметка се поздрави с победата с 4:6, 5:7, 7:6 (9), 6:4, 6:4. Неговият следващ съперник е Люка Пюи (Франция), който идва от квалификациите.

Още в третия сета изглеждаше, че Кокинакис напуска турнира, като Оже-Алиасиме имаше четири мачбола в третия сет. Това беше сет, пълен с драма, а Кокинакис поведе с 5:0 в тайбрека, преди да загуби шест поредни точки, за да се изправи срещу мачбол. Но явно намерил сили някъде дълбоко в себе си, той изравни до 5:5. След което трябваше да отразява мач-бол при 5:6, при 6:7, при 7:8 и при 8:9.

Но с много физически усилия и за втори път тази година, австралиецът се върна в мач, изоставайки с два сета в турнир от Големия шлем тази година. От шестте мача, които Кокинакис е изиграл на Гранд Шлем през тази година, пет са били след изоставане от сет или два.
"Повярвайте ми, не ми се играе пет сета в нито един момент, защото това много ми пречи да продължа по-нататък. Но явно пък трябва да се радвам, защото ако не са тези пет-сетови маратони, няма да имам никакви мачове", смее се австралиецът.

Ян Ленард Щруф (Германия) също отива в следващия етап, отстранил китаеца Чжъчжън Чжан в четири сета – 5:7, 6:3, 7:6 (1), 7:6 (8). Германецът направи 29 непредизвикани грешки в мача, но пък спечели 62 процента от точките си от първи сервис срещу 44 на 100 за китаеца, което му осигури и успеха в рамките на 2 часа и 55 минути. Следващото изпитание за Щруф обаче е много по-сериозно, тъй като ще излезе на корта срещу Даниил Медведев.

Номер 12 в схемата на турнира Томи Пол (САЩ) също трябваше да мине през пет-сетов мач, отстранявайки в крайна сметка 23-годишния финландец Ото Виртанен с 4:6, 6:3, 5:7, 7:5, 6:4. Шампионът от турнира в Куинс преди няколко дни се бори 3 часа и 23 минути, за да си осигури мач с номер 23 Александър Бублик (Казахстан) в третия кръг. Бублик имаше сравнително лесно препятствие в лицето на французина Артюр Казо и го би с 6:4, 7:6 (1), 6:4.

Днес трябва да играе и българската звезда в тениса Григор Димитров. Срещата му с Цзюнчън Шан от Китай от втория кръг на турнира "Уимбълдън" беше отложена заради дъжд и пренасочена за днес, както и още от вчерашната програма.

Към 11:25 на 04.07.2024 Новините от днес