site.btaВиктория Томова отпадна в първия кръг на турнира на сингъл на "Уимбълдън"

Виктория Томова отпадна в първия кръг на турнира на сингъл на "Уимбълдън"
Виктория Томова / снимка: АП/Alberto Pezzali

Виктория Томова загуби мача си от първия кръг на турнира на сингъл на "Уимбълдън" срещу китайката Синю Ван.

Първата ракета на България, която тази седмица направи дебюта си в топ 50 на световна ранглиста, отстъпи с 6:7(4), 6:3, 0:6 след час и 52 минути игра. По този начин Ван спря във втори пореден турнир от Големия шлем Томова, като двете се срещнаха и във втория кръг на "Ролан Гарос". Тогава китайката спечели по сходен сценарий със 7:5, 5:7, 6:1.

Томова може горчиво да съжалява за допуснатата загуба, тъй като в първия сет на два пъти повеждаше с пробив, като при втория случай дори сервираше за спечелване на откриващата партия.

Мачът на корт номер 11 в "Ол Ингланд Клъб" започна по-добре за 29-годишната софиянка, която направи пробив още в първия гейм и задържа аванса си до 4:2.

Синю Ван успя да изравни при 4:4 и дори да поведе при 5:4, но тогава българката направи нов пробив, за поведе с 6:5 и да сервира за спечелването на първия сет. При 30:30 в 12-ия гейм китайката взе две поредни разигравания и за втори път върна пробива изоставане, с което се добра до тайбрек.

В него Ван поведе с 5:1 точки и успя да измъкне първата част след 7:4.

Малко след началото на втория сет играта бе спряна за около час, тъй като над Лондон заваля. Прекъсването помогна на Томова, която след рестартирането на мача записа единствения пробив във втория сет. Българката взе подаването на съперничката си за 4:2 гейма и малко след това изравни сетовете при 6:3.

В решителния трети сет обаче Синю Ван успя да бързо да вдигне нивото в играта си. Китайката, която е номер 42 в световната ранглиста - с шест позиции пред Томова, успя да поведе с 3:0 гейма за едва осем минути. Това сякаш пречупи Томова и до края на срещата българката не успя да вземе нито един гейм повече.

Най-голямата разлика между двете в мача дойде от броя на печелившите удари, който бе 29:10 в полза на китайката.

Във втория кръг Синю Ван ще играе с поставената под номер 5 в схемата Джесика Пегула от САЩ, която по-рано днес спечели с 6:2, 6:0 срещу друга американка - Ашли Крюгер.

За Томова остава надеждата, че ще може да се представи по-добре в турнира на двойки. В него тя ще си партнира с полякинята Катажина Питер. Техни съпернички в първия кръг са Камила Осорио от Колумбия и Клара Бюрел от Франция.

Към 19:15 на 02.07.2024 Новините от днес