site.btaИспания преодоля ранен автогол и записа категорична победа срещу Грузия в елиминациите на европейското първенство по футбол

Испанците празнуват след четвъртото попадение, дело на Дани Олмо / Снимка: AP Photo/Darko Vojinovic

Европейско първенство по футбол, мач от осминафиналите между отборите на Испания и Грузия:

Испания - Грузия - 4:1 (1:1)
голмайстори: 0:1 Робин Льо Норман 18-автогол, 1:1 Родри 39, 2:1 Фабиан Руис 51, 3:1 Нико Уилямс 74, 4:1 Дани Олмо 84
стадион: "Кьолн"
главен съдия: Франсоа Летексие, Франция
жълти картони: Алваро Мората (Испания); Зурико Давиташвили (Грузия)

състав на Испания: Унай Симон, Дани Карвахал (81-Хесус Навас), Робин Льо Норман, Емерик Лапорт, Марк Кукурея (66-Алехандро Грималдо), Фабиан Руис (81-Микел Мерино), Родри, Педри (52-Дани Олмо), Ламин Ямал, Алваро Мората (66-Микел Оярсабал) и Нико Уилямс.

състав на Грузия: Гиорги Мамардашвили, Отар Какабадзе, Гиорги Гвелесиани, Гурам Кашия, Лука Лочошвили (63-Гиорги Цитаишвили), Лаша Двали, Гиорги Чакветадзе (63-Зурико Давиташвили), Гиорги Кочорашвили (79-Ника Квеквескири), Отар Китеишвили, Жорж Микутадзе (79-Буду Зивзивадзе) и Хвича Кварацхелия.

Испания направи пълен обрат и спечели с 4:1 срещу Грузия след почти пълна доминация, преодолявайки осминафиналите на Европейското първенство по футбол. В следващия кръг на континенталния турнир шампионите от 2012 ще срещнат домакините от Германия, като мачът е насрочен за 5 юли, петък, от 19:00 българско време в Щутгарт.

По-рано днес Англия надви с 2:1 Словакия след продължение и ще играе срещу Швейцария на 6 юли от 19:00.

След като направи десет промени за последния мач от груповата фаза, испанският селекционер Луис де ла Фуенте пусна обичайните си титуляри в игра на стадиона в Кьолн. Единствената въпросителна бе относно двойката централни бранители, като треньорът в крайна сметка се спря на Робин Льо Норман и Емерик Лапорт.

В стартовите 11 на испанците се завърна и Ламин Ямал, с което играчът на Барселона се превърна в най-младия футболист в историята на европейски първенства, започнал в елиминации. Той го прави на 16 години и 353 дни, а доскорошният рекорд се държеше от англичанина Джуд Белингам с 18-те му години и четири дни на четвъртфиналите на Евро 2020.

Грузинците, водени от Вили Саньол, излязоха с титулярите от знаменитата победа с 2:0 срещу Португалия в груповата фаза, с което дебютантите продължиха към директните елиминации.

Мачът започна с вихрен натиск на испанците, които имаха огромна част от притежанието на топката. Педри беше автор на първия удар, отразен от Гиорги Мамардашвили, а щурмът на иберийците не доведе до гол. Вместо това, Грузия успя да стигне до своето на контра в 18-ата минута. Отар Какабадзе получи пас по дясното крило и изпрати центриране в наказателното поле, а Льо Норман имаше злата участ да изпрати топката в собствената си врата за 1:0.

Любопитното е, че бранителят на Испания се разписа срещу грузинците по време на квалификациите, но този път вкара за тях. Попадението окрили водачите в резултата и те продължаваха да контраатакуват с огромна скорост, но испанците не се огънаха и дори изравниха още през първото полувреме. В 39-та минута Нико Уилямс намери Родри на границата на наказателното поле и халфът преодоля Мамардашвили с прецизен удар.

Втората част започна с неточен удар на голямата звезда на грузинците Хвича Кварацхелия, а в 51-та минута Испания взе аванс. Рекордьорът Ламин Ямал подаде прецизен пас пред варатата за Фабиан Руис, който остана непокрит и стреля с глава в мрежата на съперника за 2:1. Това бе трето попадение за Руис в последните му четири мача за испанците.

В тези минути европейските шампиони от 2012 доминираха тотално и почти всяка атака срещу тръгналите масово в атака грузинци бе голова. В 72-та минута те сами си вкараха във вратата след центриране на Ямал и попадението бе отменено заради засада, но друго крило на Испания - Нико Уилямс, покачи на 3:1 в следващата атака. Иберийците отнеха в собствената си половина и Фабиан направи красив финт, след който изпрати дълъг пас по конец за Нико Уилямс. Той използва скоростта си и се откъсна от защитник на Грузия, след което преодоля вратаря с мощен шут за третия гол.

Последният гол на Уилямс с националната фланелка бе именно срещу Грузия и това се случи при победата с разгромното 7:1 в квалификациите през септември. Шест минути по-късно и Ламин Ямал имаше възможност да се разпише, но грузинският страж отрази удара му от много малък ъгъл. Това нямаше голямо значение за испанците, тъй като Дани Олмо вкара в 84-та минута. Той получи подаване от Микел Оярсабал и бе точен, с което двете резерви изработиха четвъртото попадение.

Двубоят завърши при резултат 4:1 в полза на испанците, които до момента изглеждат като основен претендент за титлата на европейското първенство. Следващото предизвикателство е и може би най-голямото, тъй като Германия разчита на фанатична подкрепа от страна на привържениците в Щутгарт.

Към 02:27 на 01.07.2024 Новините от днес