site.btaАвстрия се наложи над Нидерландия в мач с пет гола и завърши на първо място в група "D" на Евро 2024

Снимка: AP Photo/Ebrahim Noroozi

Европейско първенство по футбол, среща от третия кръг на група "D":

Нидерландия - Австрия  - 2:3 (0:1)
голмайстори: 0:1 Долиен Мален 6 автогол, 1:1 Коди Гакпо 47, 1:2 Романо Шмид 49, 2:2 Мемфис Депай 75, 2:3 Марсел Забицер 80
главен съдия:  Иван Кружляк  (Словакия)
стадион: "Олимпиащадион" в Берлин
жълти картони: Патрик Вимер, Щефан Пош, Леополд Куерфелд (Австрия)

състави:
Нидерландия: Барт Вербруген, Лутсхарел Геертруда, Стефан де Фрай, Върджил Ван Дайк, Нейтън Аке (66-Мики Ван Де Вен), Тижани Рейндърс (66-Жоржиньо Вайналдум), Йерди Схаутен, Джоуи Веерман, (35-Шави Симонс), Дониел Мален (72-Ваут Вегхорст), Мемфис Депай, Коди Гакпо

Австрия: Патрик Пенц, Щефан Пош, Максимилиан Вьобер, Филип Линхарт (64-Леполд Куерфелд) , Александър Прас, Николас Зайвалд, Флориан Грилич (64-Конрад Лаймер), Патрик Вимер (64-Кристоф Баумгартнер), Марсел Забицер, Романо Шмид, Марко Арнаутович (78-Михаел Грегорич)

Австрия поднесе една от големите изненади на Европейското първенство по футбол в Германия, след като победи един от фаворитите Нидерландия с 3:2 в мач от третия кръг в група "Д".

Победното попадение в двубоя реализира Марсел Забицер десет минути преди края.

Отборът на Ралф Рангник завършва на първо място в групата с 6 точки и продължава на осминафиналите. На второ място е Франция с 5 точки, пред Нидерландия с 4 и Полша с 1 точка.

Зрителите в германската столица станаха свидетели на изключително интересен двубой. В шестата минута Александър Прас проби по лявото крило и центрира остро по земя, като в опита си да изчисти Дониел Мален си отбеляза автогол. Това беше седми автогол от началото на Евро 2024.

Малко по-късно Мален можеше да се реваншира. Депай го изведе на чиста голова позиция, но той не успя да намери рамките на вратата. В 38-ата минута капитанът на Австрия  Марко Арнаутович се възползва от лошо позициониране на противниковата отбрана, излезе сам срещу Вербруген, но не успя да отправи удар и опитният страж изби топката.

В началото на второто полувреме "лалетата" организираха светкавична контраатака и Коди Гакпо изравни резултата. В 59-ата минута Романо Шмид засече центриране на Флориан Грилич и със страхотен плонж нанесе удар с глава, за да прати топката в мрежата на Нидерландия.

Четвърт час преди края на сблъсъка Вегхрост спечели въздушен двубой с противников бранител, топката попадна в Мемфис Депай, който овладя в наказателното поле и с мощен удар отбеляза първото си попадение на Евро 2024.

Пет минути по-късно Марсел Забицер получи пас от Баумгартнер в дълбочина и вкара от близко разстояние, като по този начин изпрати Австрия на първото място в групата и класиране на осминафинал за второ поредно Европейско първенство.

Малко преди края Ваут Вегхорст отново можеше да се превърне в герой за Нидерландия, но изстрелът му с глава премина малко над напречната греда.

С първото си място Австрия ще очаква втория отбор от група "F", Франция ще играе с втория от група "Е", а Нидерландия ще трябва да изчака крайното класиране във всички групи, за да разбере своя следващ съперник.

Към 17:19 на 30.06.2024 Новините от днес