site.btaГермания се спаси от поражение в края срещу Швейцария и завърши като победител в група "А" на Евро 2024

снимка: AP Photo/Themba Hadebe
Европейско първенство по футбол, среща от третия кръг в група "А":
Швейцария - Германия            1:1 (1:0)
Голмайстори: 1:0 Дан Ндойе 29, 1:1 Никлас Фюлкруг 90+2
Жълти картони: Дан Ндойе, Гранит Джака, Силван Видмер (Швейцария), Джонатан Та (Германия)
Главен съдия: Даниеле Орсато (Италия)
Помощници: Чиро Карбоне, Алесандро Джалатини (и двамата от Италия)
Стадион Франкфурт Арена: 46 685 зрители
Състави:
Швейцария: Ян Зомер, Мануел Аканджи, Рикардо Родригес, Фабиан Шер, Силван Видмер, Ремо Фройлер,
Гранит Джака, Фабиен Рийдер (65 - Рубен Варгас), Михел Ебишер, Бреел Емболо (65 - Квавдо Дуа),
Дан Ндойе (65 - Зеки Амдуни) Германия: Мануел Нойер, Йозуа Кимих, Антонио Рюдигер, Джонатан Та (61 - Нико Шлотербек),
Максимилиан Мителщед (61 - Давид Раум), Тони Кроос, Роберт Андрих (65 - Максимилиан Байер),
Флориан Вирц (76 - Лерой Сане), Джамал Мусиала (76 - Никлас Фюлкруг), Илкай Гюндоган, Кай Хаверц

Домакините на Европейското първенство по футбол - Германия се спасиха от поражение срещу Швейцария в добавеното време, а гол на резервата Никлас Фюлкруг в 92-ата минута оформи крайното 1:1. Така Германия остава на върха в класирането в група А със 7 точки и на осминафинала очаква втория отбор от група С.
    Швейцария остава на 2-ата позиция с 5 точки, докато Унгария и Шотландия остават 3-и и 4-и и.
    Дан Ндойе откри резултата за Швейцария, а в големи периоди от мача тимът му доминираше и можеше да стигне доста по-рано до по-комфортен аванс.
    Германия излезе със състава от последния мач, но поведението на отбора беше шокиращо пасивно. Единствено Хавертц стреля с глава след центриране от корнер на Кроос, но право в ръцете на Зомер. В 17-ата минута Германия стигна до гол, след като Роберт Андрих прати топката във вратата с далечен изстрел и лоша намеса на вратаря. Но съдиите от стаята за видеопомощ (ВАР) се намесиха и посъветваха главния арбитър да преразгледа ситуацията и да види нарушение на Мусиала срещу Ебишер точно преди топката да отиде у Андрих.
    При първата си опасна атака в мача швейцарците поведоха в резултата. Дан Ндойе се оказа в центъра на атаката, успя да стреля след центриране на Ремо Фройлер и изпрати топката под напречната греда. Първоначално останаха съмнения за засада на нападателя, но полуавтоматичната система за маркиране показа, че такава няма и Ндойе отбеляза първото си попадение за страната.
    Само след още две минути Швейцария можеше да стигне до втори гол, след като Ндойе преодоля Рюдигер, но стреля в аут. В минутите до почивката германците се опитаха да пренесат събитията пред вратата на Зомер, но без кой знае какви опасности.
    Пет минути след началото на второто полувреме Вирц подаде на Мусиала на около 20-ина метра от вратата. Последвалият изстрел, макар и мощен, беше рутинно спасен от Зомер.
    В рамките на 8 минути след 70-ата германците на два пъти имаха претенции за фаул и дузпа в тяхна полза. Съдията Даниеле Орсато обаче доказа високата си класа и в двата случая взе правилното решение да остави играта да продължи.
    Седем минути преди края на срещата Швейцария можеше да поведе и с 2:0, след като при контраатака топката попадна в Рубен Варгас, а резервата прати топката в мрежата. Страничният съдия обаче - сигурен в решението си, почти веднага вдигна флага. В 88-ата минута отново Швейцария можеше да стигне до гол. Нова контраатака беше завършена с диагонален изстрел на Джака, но този път Нойер се намеси майсторски и извади изстрела в корнер.
    Противно на логиката на събитията, Германия изравни резултата в първата минута на добавеното време. Две резерви изработиха гола. Давид Раум проби от ляво и центрира, топката падна на главата на Никлас Фюлкруг, който я насочи под гредата за 1:1.

Към 21:00 на 17.07.2024 Новините от днес