site.btaГрузия спечели историческа първа точка на Европейското първенство в Германия, след като завърши наравно с тима на Чехия

снимка: AP Photo/Petr David Josek

Среща от втория кръг в група "F" на Европейското първенство по футбол в Германия:

Грузия - Чехия - 1:1 (1:0)
голмайстори: 1:0 Жорж Микаутадзе 45+4 дузпа, 1:1 Патрик Шик 59
стадион: "Фолкспаркщадион" в Хамбург
главен съдия: Даниел Зиберт (Германия)
помощник-съдии: Ян Зайдел и Рафаел Фолтин (Германия)
жълти картони: Гурам Кашия, Георги Гвелесиани, Анзор Меквабишвили, Георги Кочорашвили (Грузия), Лукаш Провод, Владимир Цоуфал, Давид Юрасек, Томаш Холеш, Томаш Соучек (Чехия)

състав на Грузия: Георги Мамардашвили, Гурам Кашия, Лаша Двали, Соломон Кверквелия (82-Георги Гвелесиани), Отар Какабадзе, Георги Кочорашвили, Анзор Меквабишвили, Зурико Давиташвили (62-Георги Чакветадзе), Георги Цитаишвили (62-Лука Лочошвили), Хвича Кварацхелия (83-Саба Лобжанидзе), Жорж Микаутадзе (88-Георги Квилитая)

състав на Чехия: Индржих Станек, Томаш Холеш, Робин Хранач, Ладислав Крейчи, Владимир Цоуфал, Томаш Соучек, Лукаш Провод (82-Антонин Барак), Давид Юрасек (82-Петер Шевчик), Вацлав Черни (55-Матей Юрасек), Адам Хложек (55-Ондржей Лингър), Патрик Шик (68-Моймир Хитил)

Грузия и Чехия завършиха 1:1 в среща от втория кръг в група "F" на Европейското първенство по футбол в Германия.

Жорж Микаутадзе откри резултата за Грузия от дузпа в добавеното време на първото полувреме, а Патрик Шик изравни в 59-ата минути, но малко след това се контузи и напусна терена.

В герой за Грузия се превърна вратарят Георги Мамардашвили, който направи над 10 спасявания. Това е първа историческа точка за тима при първото им участие на шампионат на Стария континент. Отборът на Чехия може да съжалява, тъй като доминираше изцяло в двубоя, но стигна само до равенство.

В другия мач от групата от 19:00 часа играят Турция и Португалия.

В класирането Чехия е на трето място с 1 точка, колкото има и Грузия на последната позиция. Турция и Португалия имат по  точки актив на първите две места.

В последния кръг на 26 юни Чехия излиза срещу Турция, а Грузия срещу Португалия.

Двата отбора предложиха страхотно първо полувреме, в което чехите доминираха изцяло, но в края допуснаха попадение. Още във втората минута вратарят на Грузия Георги Мамардашвили направи две страхотни спасявания. Първо Адам Хложек отправи удар от непосредствена близост, който беше блокиран, но топката попадна в Патрик Шик, чийто изстрел отново беше спасен от стража на Грузия.

В 22-ата минута попадение на Чехия беше отменено след намеса на системата за видеоповторение ВАР заради игра с ръка на Aдам Хложек. Последваха още няколко страхотни атаки на футболистите на Чехия, които обаче така и не успяха да стигнат до гол.

Противно на събитията на терена Грузия поведе в резултата в добавеното време на първото полувреме. При центриране на Хвича Кварацхелия защитникът Робин Хранач опита да блокира удара на съперник, но топката рикошира в ръката му. Реферът Даниел Зиберт първоначално не отсъди дузпа, но след намеса на системата ВАР се установи, че бранителят е нарушил правилата. Жорж Микаутадзе вкара от бялата точка с отлично изпълнение и даде аванс на Грузия на почивката.

Микаутадзе реализира втория си гол в турнира. Той стана първият играч, отбелязал в първите два мача на своя отбор на Европейското първенство след Гарет Бейл от Уелс, който направи това през 2016 година.

Веднага играчите на Чехия организираха бърза контраатака. Патрик Шик отправи отличен изстрел, който беше отразен от Мамардашвили.

Второто полувреме отново започна с доминация на Чехия, а след около час играчите на тима бяха отправили 18 удара към вратата на съперника, от които 9. Така закономерно те стигнаха до 1:1 в 59-ата минута. При центриране от корнер Ондржей Лингър засече топката с глава, тя се отби в левия страничен стълб и попадна в Шик, който нямаше проблеми да се разпише.

Малко по-късно Матей Юрасек пробва удар от далечна дистанция, но стражът на Грузия успя да избие топката встрани.

В 68-ата минута звездата Патрик Шик се контузи и беше заменен от Моймир Читил. Десет по-късно Ондржей Лингър направи пропуск. След това Матей Юрасек проби отляво, успя да центрира към наказателното поле на Грузия, където Читил с глава пропусна.

Грузия все пак стигна до възможност за гол в последните секунди, когато резервата Саба Лобжанидзе беше на отлична позиция, но стреля над вратата.

Чешкият отбор не успя да спечели, въпреки че записа 27 удара към съперниковата врата, от които 12 точни, срещу 32-13 за грузинците.

Към 02:26 на 02.07.2024 Новините от днес