site.btaИспания постигна успех над защитаващия титлата си тим на Италия и продължава в следващата фаза на Европейското първенство по футбол

снимка: AP Photo/Alessandra Tarantino

Среща от втория кръг в група "В" на Европейското първенство по футбол в Германия:

Испания - Италия - 1:0 (0:0)
голмайстор: 1:0 Рикардо Калафиори 55 автогол
стадион: "Фелтинс Арена" в Гелзенкирхен
главен съдия: Славко Винчич от Словения
помощник-съдии: Томаж Кланчник и Андраж Ковачич
жълти картони: Родри, Робин Льо Норман, Дани Карвахал (Испания), Джанлуиджи Донарума, Браян Кристанте (Италия)

състав на Испания: Унай Симон, Дани Карвахал, Робин Льо Норман, Аймерик Лапорт, Марк Кукурея, Родри, Педри (71-Алекс Баена), Фабиан Руис (90+4 Микел Мерино), Ламин Ямал (71-Феран Торес), Нико Уилямс (78-Айосе Перес), Алваро Мората (78-Микел Оярсабал)

състав на Италия: Джанлуиджи Донарума, Джовани Ди Лоренцо, Алесандро Бастони, Рикардо Калафиори, Федерико Димарко, Жоржиньо (46-Браян Кристанте), Николо Барела, Давиде Фратези (46-Андреа Камбиазо), Лоренцо Пелегрини (82-Джакомо Распадори), Федерико Киеза (64-Матиа Дзакани), Джанлука Скамака (64-Матео Ретеги)

Испания победи защитаващия титлата си тим на Италия с 1:0 в голямото дерби от втория кръг на група "В" на Европейското първенство по футбол в Германия.

Единственото попадение в двубоя беше автогол на защитника Рикардо Калафиори в 55-ата минута. Така Испания стана вторият отбор след Германия, който си осигурява място на осминафиналите.

Делегат на мача беше шефът на Международния отдел на БФС Ивета Банкова. Сред официалните лица беше и кралят на Испания Фелипе Шести.

В другата среща от група "В" вчера Хърватия и Албания направиха 2:2. В класирането Испания е на първа позиция с максималните 6 точки след две победи в два мача, пред Италия с 3, Албания и Хърватия с по 1 точка.

В последния кръг на 24 юни от 22:00 часа Испания ще играе срещу Албания, а Хърватия излиза срещу Италия.

Срещата започна с минута мълчание в памет на бившия генерален секретар на УЕФА Герхард Айгнер, който почина на 80-годишна възраст.

Отборът на Испания стартира силно двубоя и доминираше изцяло през първото полувреме, но не успя да стигне до гол най-вече заради отличната игра на вратаря Джанлуиджи Донарума, който направи поредица от спасявания.

Испания имаше шанс да открие резултата още във 2-ата минута. Нико Уилямс центрира в наказателното поле, където Педри нанесе удар с глава, ала Донарума се намеси и с една ръка успя да избие в корнер. В 15-ата Уилямс пропусна, след като от границата на малкото наказателно поле нанесе удар с глава, но топката премина на сантиметри от дясната греда.

Девет минути по-късно Алваро Мората отправи страхотен удар от дистанция, но Донарума беше на мястото си и спаси. Още в следващата атака Фабиан Руис стреля силно от около 35 метра, но стражът на "Скуадра адзура" изби топката.

Италия имаше само един удар към вратата на съперника в края на първото полувреме, когато Федерико Киеза стреля покрай вратата.

В началото на втората част Лучано Спалети направи две смени Браян Кристанте и Андреа Камбиазо, а малко по-късно пусна Матиа Дзакани и Матео Ретеги, които освежиха играта на италианците.

Испания организира поредната си отлична атака малко след подновяването на мача. Марк Кукурея центрира към Педри, който стреля от движение, но покрай гредата.

Единственото попадение в срещата беше отбелязано в 55-ата минута. Отново Нико Уилямс беше в основата, след като центрира към наказателното поле, Донарума отклони топката, но тя попадна в коляното на Рикардо Калафиори, който не можеше да направи нищо друго освен да я гледа как лети в собствената му врата. Това е пети автогол от началото на турнира.

В 71-ата Нико Уилямс можеше да направи 2:0, но след прецизен негов удар кълбото срещна напречната греда.

Пет минути преди края на двубоя Италия получи първия си ъглов удар в мача, но Унай Симон нмаше проблеми и улови топката след удара с глава на Браян Кристанте.

В края на двубоя Донарума спаси страхотен изстрел на Айосе Перес. В шестата минута на добавеното време италианците имаха последната възможност пред вратата на съперника, но не успяха да сътворят нищо сериозно и Испания стигна до трите точки, за да си осигури участие на осминафиналите на турнира.

Полузащитникът на Испания Родри ще пропусне срещата с Албания заради натрупани жълти картони.

Националните отбори на Испания и Италия играха помежду си на петото поредно Европейско първенство. На предишния шампионат тимовете се срещнаха на полуфинал. Тогава италианците победиха с 4:2 след дузпи, а след това спечелиха титлата.

Към 17:17 на 30.06.2024 Новините от днес