site.btaПортугалия спечели срещу Чехия с гол на Консейсао в добавеното време, Кристиано Роналдо и Пепе записаха исторически рекорди

Роналдо и неговите съотборници празнуват след автогол на чеха Хранек / Снимка: AP Photo/Petr Josek

Европейско първенство по футбол, мач от първия кръг в група F между отборите на Португалия и Чехия:

Португалия - Чехия - 2:1 (0:0)
голмайстори: 0:1 Лукаш Провод 62, 1:1 Робин Хранак 69-автогол, 2:1 Франсиско Консейсао 90+2
стадион: "Лайпциг"
главен съдия: Марко Гуида, Италия
жълти картони: Рафаел Леао, Франсиско Консейсао (Португалия); Патрик Шик (Чехия).
състав на Португалия: Диого Коща, Диого Далот (63-Гонсало Инасио), Пепе, Рубен Диаш, Жоао Кансело (90-Нелсон Семедо), Бернардо Силва, Бруно Фернандеш, Витиня (90-Франсиско Консейсао), Нуно Мендеш (90-Педро Нето), Кристиано Роналдо и Рафаел Леао (63-Диого Жота).
състав на Чехия: Индржих Станек, Томаш Холеш (90-Томаш Хори), Робин Хранак, Ладислав Крейчи, Владимир Цоуфал, Павел Шулц (79-Петерж Шевчик), Томаш Соучек, Лукаш Провод (79-Антонин Барак), Давид Дуджера, Ян Кухта (60-Ондржей Лингър) и Патрик Шик (60-Моймир Хитил).

Франсиско Консейсао се разписа във втората минута на добавеното време и Португалия надви Чехия с 2:1 в исторически мач за Кристиано Роналдо и Пепе. Така европейските шампиони по футбол от 2016 се изравниха по точки с Турция на първото място в група F, след като по-рано днес южните съседи надвиха Грузия с 3:1.

С това португалците записаха пета поредна победа срещу чехите, които спечелиха единствената си победа в това съперничество през 1996.

Още с първия съдийски сигнал в този мач бяха подобрени два рекорда. Кристиано Роналдо стана първият футболист в историята с участие на шест европейски първенства, след като изведе португалците с лентата. Той дебютира на Евро 2004 и вече притежава три рекорда - по брой участия (6), по голове (14) и по мачове (25).

Бранителят Пепе пък се превърна в най-възрастния футболист с мач на еврофинали на 41 години и 113 дни. До момента рекордьор бе унгарският вратар Габор Кирай, който игра на 40 години и 86 дни при поражението от Белгия в осминафиналите на Евро 2016.

Португалците направиха първото чисто положение след половин час игра. Бруно Фернандеш изведе Кристиано Роналдо сам срещу вратаря и нападателят стреля, но Индржих Станек отрази удара му. Топката се върна на дъгата на наказателното поле и Витиня също опита да вкара, но стражът на чехите отново спаси.

Португалците се бяха настанили комфортно в чешката половина през първото полувреме, но си останаха с това положение, което щеше да бъде прегледано за потенциална засада на Роналдо. Частта завърши при нулево равенство.

Второто полувреме започна с нови две положения за Роналдо, които нападателят не успя да реализира, а чехите нанесоха големия си удар в 62-та минута. Владимир Цоуфал подаде на Лукаш Провод на границата на наказателното поле и халфът на Славия Прага изпрати топката с десния си крак покрай Диого Коща за 1:0.

Португалците отговориха шест минути по-късно и бързо върнаха равенството. Нуно Мендеш свали центриране във вратарското поле и Станек отби удара с плонж, но изпрати топката право в крака на Робин Хранак. Тя се върна към празната врата след рикошета и бранителят на Виктория Пилзен си отбеляза автогол.

Секунди по-късно Станек отрази далечен удар на Бернардо Силва, а в 81-та минута Томаш Соучек стреля покрай вратата на португалците. Малко преди края на редовното време пък Роналдо удари греда и появилият се като резерва Диого Жота вкара гол, но той бе отменен заради засада на капитана.

Друга резерва се превърна в големия герой за Португалия. Франсиско Консейсао се възползва от грешка на Хранак, който му заложи топката в близост до вратата на чехите след центриране и нападателят на Порто се разписа във втората минута на добавеното време за крайното 2:1. Той се появи в игра секунди по-рано.

Утре започва вторият рунд на европейското първенство с мачовете Хърватия срещу Албания, Германия срещу Унгария и Шотландия срещу Швейцария.