site.btaБългария спечели златните медали в дивизията си на баскетболния турнир за жени на Спешъл Олимпикс

Снимка: Спешъл Олимпикс

Oбединеният отбор на Спешъл Олимпикс България завоюва златни медали в своята дивизия на първия по рода си турнир по обединен баскетбол 5х5 за жени на Спешъл Олимпикс. Това се случи с победа с 9:6 срещу отбора на Босна и Херцеговина.

Българският отбор се класира за финал след победни мачове срещу  Спешъл Олимпикс Сърбия 2 (2:8) и на Спешъл Олимпикс Босна и Херцеговина (12:2), играни на 7 юни 2024.

"Днешната победна игра на нашите състезателки с интелектуални затруднения с подкрепата на техните партньори демонстрира вдъхновяващата и обединяващата сила на баскетбола", заяви Тина Димитрова, ръководител на делегацията в Сърбия и мениджър на БК "Академик - Пловдив".

"Поздравявам спортистите на Спешъл Олимпикс за тяхната непримиримост и борбеност по пътя към спортните постижения. Те са източник на въхновение и пример, който всички трябва да следват. Благодаря на треньорите и семействата на атлетите за подкрепата, която им оказват, защото тя е безценна", пише министърът на младежта и спорта Георги Глушков в поздравителен адрес към Спешъл Олимпикс България.

Турнирът се организира от Спешъл Олимпикс Сърбия, Министерство на спорта на Република Сърбия и Община Зренянин с подкрепата на Спешъл Олимпикс Европа/Евразия и има за цел да насърчи развитието на баскетбола за жени с интелектуални затруднения.

Към 19:27 на 08.07.2024 Новините от днес