site.btaБалкан надви Черноморец за трети път и се класира за финала в Националната баскетболна лига

снимка БТА, архив

Шампионът Балкан надви лидера в редовния сезон и носител на Купата на България за 2024 година Черноморец с 94:78 (26:23, 21:11, 27:26, 20:18) като домакин в „Арена Ботевград“ в четвъртия мач от полуфиналния плейоф между двата отбора в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и се класира за финала с 3:1 победи в серията. В опит да стигне до трета поредна титла Балкан ще спори с победителя от другата полуфинална двойка Рилски спортист и Спартак Плевен, където резултатът е 2:2 успеха и предстои пети мач на 17 май в Самоков. Вицешампионът от миналия сезон Черноморец ще се бори за бронзовите медали.

След равностойни начални минути в „Арена Ботевград“ домакините поеха водачеството и в края на първата четвърт имаха аванс от 3 точки – 26:23. Черноморец изравни за кратко през втората четвърт след кош на Тони Троша за 28:28, но Балкан постепенно натрупа по-голяма преднина, която достигна 15 точки след точни наказателни удари на Майки Диксън в последните секунди на първото полувреме. В следващата атака Травис Макконико се разписа за гостите, оформяйки финалното за първите 20 минути игра – 47:34 в полза на ботевградчани.

Баскетболистите на Балкан удържаха опитите на Черноморец за обрат след почивката, въпреки че гостите свалиха разликата до 7 точки при 51:58. Последва силна серия за шампионите, които се откъснаха със 17 точки при оставащи минута и половина от третата четвърт за 70:53, а преди последния период резултатът бе 74:60.

Усилията на бургазлии доведоха до скъсяване на дистанцията до 5 точки при 73:78 след тройка на Макконико при оставащи пет минути и половина в мача. Със стабилни изяви Димитър Димитров, Сюприйм Ханна обаче отново увеличиха аванса на Балкан над 10 точки и бовеградчани стигнаха до успеха.

Майки Диксън се отличи с 36 точки, 2 борби и 5 асистенции за шампионите, а Димитър Димитров добави 26 точки, 8 борби и 3 асистенции.

Травис Макконико беше най-резултатен за Черноморец в 25 точки, 4 борби и 4 асистенции. Шон Смит завърши с 18 точки, 8 борби и 4 асистенции, а Андрей Иванов оформи „дабъл-дабъл“ от 13 точки и 13 борби.

Евгени Хаджирусев отново не бе в състава на бургазлии, а Христо Захариев и Виктор Онудиуе не влязоха в игра.

В заключителните моменти на срещата в Ботевград се стигна до напрежение и разправии между фенове на домакините и президента на Черноморец Васил Стоянов след техническо нарушение, отсъдено на Шон Смит, като се наложи намесата на председателя на Управителния съвет на Балкан Сашо Везенков и охраната в залата.

Битката за титлата в Националната баскетболна лига ще стартира на 23 май, като ще се играе до три победи от пет възможни мача. Останалите дати са 25, 28 и 30 май, както и 2 юни.

Спорът за третото място започва на 22 май. В серията ще се играе до два успеха от три възможни двубоя. Втората среща ще се проведе на 24 май, а евентуална трета – на 27 май.

Към 14:14 на 29.05.2024 Новините от днес