site.btaМакс Ферстапен спечели квалификацията преди Гран при на Маями във Формула 1

Макс Ферстапен спечели квалификацията преди Гран при на Маями във Формула 1
Макс Ферстапен спечели квалификацията преди Гран при на Маями във Формула 1 / снимка: АП/Rebecca Blackwell

Съботният ден се оказа много успешен за устремения към четвърта поредна световна титла във Формула 1 Макс Ферстапен.

Няколко часа след като спечели спринтовото състезание в Маями, нидерландският пилот на Ред Бул си осигури и първата позиция в днешното Гран при с най-добро време в квалификацията.

Ферстапен стигна до 38-мия си полпозишън в кариерата с време от 1:27.241 минути. Така той ще стартира от първото място за шести път през този сезон в шест състезания, като единствено Ален Прост през 1993 година е тръгвал с повече поредни полпозишъна през сезона - общо седем на брой.

На първа редица до световния шампион по улиците на Маями ще потегли Шарл Льоклер от Монако. Пилотът на Ферари бе по-бавен само с 0.141 секунди от времето на Ферстапен.

Третото място в квалификацията остана за другия пилот на Скудерията - испанеца Карлос Сайнс-младши. Той постигна резултат, който бе с 0.214 секунди по-бавен от този на победителя. Сайнс обаче изпревари с нищожните пет хилядни втория пилот на Ред Бул - Серхио Перес. Мексиканецът остана четвърти на старта ще бъде на позицията зад Льоклер.

От трета редица ще започната пилотите на МакЛарън Ландо Норис (Великобритания) и Оскар Пиастри (Австралия), а седми и осми са британците от състава на Мерцедес Джордж Ръсел и Люис Хамилтън.

В топ 10 влязоха още германецът Нико Хюлкенберг с Хаас и японецът Юки Цунода с РБ.

Гран при на Маями, което е шести кръг за сезон 2024 във Формула 1, стартира тази вечер в 23:00 часа българско време.

Към 20:30 на 18.05.2024 Новините от днес