site.btaБотев (Пловдив) постигна втори успех срещу ЦСКА-София и се класира за финала в турнира за Купата на България за първи път от 2019

Ивелин Попов реализира първото попадение във вратата на Густаво Бусато / Снимки: Боян Ботев, БТА

Купа на България по футбол, среща-реванш от полуфиналите в между отборите на Ботев (Пловдив) и ЦСКА-София:

Ботев (Пловдив) – ЦСКА-София 2:0 (1:0)

голмайстор: 1:0 Ивелин Попов 4, 2:0 Дилан Мертенс 82

стадион: „Христо Ботев“, Пловдив

главен съдия: Волен Чинков, гр. София

жълти картони: Николай Минков, Ивелин Попов, Джеймс Ето‘о, Мохамед Брахими, Антоан Конте, Антонио Перера, Дилан Мертенс (Ботев Пловдив); Амос Юга, Сейни Санянг, Джонатан Линдсет, Марселино Кареасо (ЦСКА-София)

състав на Ботев (Пловдив): Хидайет Ханкич, Николай Минков, Йонас Там, Антоан Конте, Константинос Балоянис, Джеймс Ето‘о, Антонио Перера, Уме Емануел (93 - Лъчезар Балтанов), Ивелин Попов (74 – Дилан Мертенс), Мохамед Брахими (64 – Ехидже Укаки), Мартин Секулич (74 – Самуел Акере)

състав на ЦСКА-София: Густаво Бусато, Тибо Вион, Браян Кордоба, Юрген Матай (58 – Християн Петров), Сейни Санянг (80 – Брадли де Нойер), Амос Юга (58 – Станислав Шопов), Марселино Кареасо, Улаус Скаршем, Джонатан Линдсет, Матиас Фаетон (77 – Георги Чорбаджийски), Тобиас Хайнц (58 - Данило Асприля)

Ботев (Пловдив) е първият финалист в турнира за Купата на България по футбол. „Канарчетата“ постигнаха втори успех над ЦСКА-София, след като надиграха „червените“ с 2:0 като домакин в реванша и така с общ резултат 3:0 продължават напред в надпреварата.

Пред над 18 000 зрители по трибуните на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив Ивелин Попов даде аванс на „жълто-черните“ още в четвъртата минута, а резервата Дилан Мертенс оформи крайния резултат с втори гол в 82-ата минута. Тобиас Хайнц от състава на ЦСКА на два пъти уцели греда през първото полувреме, а през втората част същото стори и полузащитникът на Ботев Антонио Перера.

Така играчите на Душан Керкез се класираха за финала в надпреварата за първи път от 2019 година насам, когато в сблъсъка за трофея отстъпиха пред градския си съперник Локомотив.

Двубоят започна отлично за отбора на Ботев, който поведе в резултата още в четвъртата минута. „Жълто-черните“ организираха бърза контраатака през центъра, започната от Мохамед Брахими. Бившият играч на Пирин напредна и намери Мартин Секулич, който без забавяне пусна пас вдясно към Ивелин Попов, капитанът на „канарчетата“ овладя на границата на наказателното поле и стреля неспасяемо по диагонала в долния десен ъгъл на Густаво Буставо за 1:0.

Три минути по-късно играчите на Душан Керкез можеха да удвоят преднината си след заучена комбинация от пряк свободен удар. Попов бе намерен с дълъг пас от Минков и свали с глава към Секулич, който обаче от няколко метра се размина с топката и не успя да засече в мрежата.

В 24-ата минута Мохамед Брахими се озова на добра позиция отляво в наказателното поле на ЦСКА, но се засуети и опитът му за завършващ удар бе блокиран от Браян Кордоба.

Постепенно „армейците“ взеха инициативата и притиснаха своя съперник. В 37-ата минута „червените“ стигнаха до първата си чиста ситуация за гол. Матиас Фаетон се откъсна от Йонас Там на левия фланг, навлезе в наказателното поле и върна към точката за изпълнение на дузпа, от където Тобиас Хайнц стреля с левия крак, но Хидайет Ханкич се разтегна и изби в корнер. След изпълнението стражът на „канарчетата“ парира и удар на Фаетон от около 20 метра.

Последва нова опасност пред вратата на домакините. Тобиас Хайнц бе изпуснат от Ивелин Попов при дълго подаване отдясно почти до аутлинията и падайки шутира, но топката среща гредата и излезе в аут.

В 43-ата минута норвежецът отново нямаше късмет след удар от дистанция. Хайнц получи  на десния фланг и веднага стреля параболично по диагонала от въздуха, но Ханкич успя да докосне топката достатъчно, за да я отклони в напречната греда и тя да не попадне в неговата мрежа.

Втората част започна с изстрел на Ивелин Попов, спасен безпроблемно от Густаво Бусато.

В 49-ата минута играчите на Стамен Белчев отново бяха близо до попадение. Тибо Вион центрира от фаул към Джонатан Линдсет, който бе изпуснат от Мартин Секулич и засече по диагонала, но Ханкич за пореден път се намеси решаващо и отрази.

„Канарчетата“ отговориха две минути по-късно. Антоан Конте се бе включил в атаката на своя тим и направи двойно подаване с Константинос Балоянис, което изведе гръцкия краен бранител на стрелкова позиция в наказателното поле на „червените“. Завършващият му изстрел обаче бе слаб и Бусато улови.

В 58-ата минута и Ботев уцели греда. Балоянис центрира остро от корнер към Антонио Перера, който засече с глава в напречната греда.

Десет минути след това се стигна до много тежък сблъсък между Ханкич и влезлия като резерва Данило Асприля. Вратарят на „канарчетата“ излезе напред в опит да пресече извеждащо подаване към нападателя на гостите, но се размина с топката и връхлетя върху Асприля. Главният съдия Волен Чинков обаче не отсъди нарушение и остави играта да продължи.

В 73-ата минута домакините отново организираха бърза контраатака, на върха на която се озова резервата Ехидже Укаки. Той получи отдясно в наказателното поле и пробва удар, намерил тялото на Густаво Бусато. Шест минути след това удар с глава на Уме Емануел премина покрай вратата.

В 82-ата минута „канарчетата“ сложиха точка на спора с втори гол. Реализира го Дилан Мертенс, който завърши с прецизен удар от границата на наказателното поле бързо разгърната контраатака.

Така Ботев продължава напред към финала в турнира, където ще очаква победителя от другия полуфинален сблъсък между Лудогорец и Хебър (Пазарджик). „Орлите“ имат аванс от 4:0 след първия мач.

Към 22:33 на 15.05.2024 Новините от днес