site.btaЧерноморец и Рилски спортист се класираха за полуфиналите, ЦСКА и Балкан ще играят трети мач в четвъртфиналите на НБЛ

снимка БТА

ЦСКА се наложи над шампиона Балкан с 82:77 (26:16, 21:18, 21:20, 14:23) като домакин във втората среща от четвъртфиналния плейоф между двата тима в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и изравни серията на 1-1 победи. Третият решителен двубой ще се проведе на 3 май в „Арена Ботевград“ от 19:00 часа. Победителят от тази двойка ще се изправи срещу Черноморец на полуфиналите.

Домакините поведоха от самото начало и след 10 минути игра имаха аванс от 10 точки – 26:16. През втората част преднината на „червените“ достигна 18 точки след кош на Васил Бачев за 42:24 при оставащи 3:45 минути от първото полувреме. Балкан успя да се доближи до 11 точки, а Камерън Грегъри се разписа за ЦСКА за преднина от 47:34 на почивката.

Баскетболистите на ЦСКА не изпуснаха инициативата и след паузата. Те се откъснаха с 25 точки след точна стрелба на Грегъри за 66:41 при оставащи 2:12 минути от третата част, която приключи при 68:54 в полза на домакините. Ботевградчани се хвърлиха в опит за обрат в последната четвърт, но успяха само да скъсят дистанцията до 5 точки в края.

Венцислав Петков бе най-резултатен за ЦСКА с 18 точки, 5 борби и 5 асистенции. Александър Радукич се отличи с 16 точки, 8 борби и 6 асистенции, а Васил Бачев добави 16 точки и 5 борби. За софийския тим не игра Георги Боянов, който се контузи в първата среща в Ботевград.

За Балкан Георги Герганов завърши с 19 точки и 3 асистенции, а Димитър Димитров се отчете с 18 точки и 9 борби.

Носителят на Купата на България за 2024 година Черноморец надви Левски с 88:74 (25:17, 26:23, 24:19, 13:15) като гост в София и след 2-0 победи в серията си осигури място на полуфиналите в Националната баскетболна лига. За „сините“ сезонът приключи.

Баскетболистите на Черноморец държаха водачеството през целия двубоя. Левски не допусна противникът да се откъсне още в първата четвърт, но бургазлии дръпнаха с 15 точки в хода на втората, а на почивката авансът им бе 51:40. През третите 10 минути гостите поведоха 19 точки след два точни наказателни удара на Андрей Иванов за 73:54 при оставащи две минути, а последната четвърт стартира при 75:59 в полза на Черноморец. Усилията на състезателите на Левски до края на срещата стигнаха само за намаляване на разликата.

Алекс Уандие вкара 15 точки за отбора от Бургас, а по 14 точки реализираха Андрей Иванов и Тони Троша. Иванов овладя 9 борби, а Троша добави 9.

Златин Георгиев завърши с 18 точки, 8 борби и 3 асистенции за Левски, докато Димитър Маринчешки се включи с 14 точки и 9 борби.

В „Арена Шумен“ Рилски спортист нямаше проблеми срещу домакина Шумен с 96:67 (25:8, 27:27, 28:13, 16:19) и след втория си успех в четвъртфиналната серия също се класира за полуфиналите в първенството. Рилски спортист ще играе в спор за достигане до финала в НБЛ срещу победителя от двойката Спартак Плевен – Черно море Тича, където плевенчани водят с 1-0 победи преди днешния мач във Варна.

Гостите започнаха много силно и контролираха двубоя от началото до края. Те бяха по-ефективни при стрелбата и направиха по-малко грешки. На почивката самоковци водеха с 52:35, а след трета част резултатът бе 80:48. Най-голямата разлика достигна 34 точки в началото на последния период.

Христо Бъчков и Алън Арнет вкараха по 12 точки за Рилски спортист, а 11 точки отбеляза Мирослав Васов.

За състава на Шумен, който с днешното поражение приключи сезона, Дейвид Ролинс допринесе с 25 точки, 6 борби и 4 асистенции.

Полуфиналните плейофи в НБЛ, в които ще се играе до три победи от пет възможни мача, ще стартират на 7 май.

Втори срещи от четвъртфиналните плейофи в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ):

ЦСКА – Балкан – 82:77 (26:16, 21:18, 21:20, 14:23)
Резултатът в серията е 1-1 победи.
Левски – Черноморец – 74:88 (17:25, 23:26, 19:24, 15:13) Ченоморец спечели серията с 2-0 победи.
Шумен – Рилски спортист - 67:96 (8:25, 27:27, 13:28, 19:16) Рилски спортист спечели серията с 2-0 победи.
Черно море Тича – Спартак Плевен – играе се Спартак Плевен води с 1-0 победи в серията.