site.btaЕмма Нейкова завърши на 18-о място на сабя за девойки на Световното първенство по фехтовка в Рияд

снимка: БФ Фехтовка

Емма Нейкова завърши на 18-о място в турнира на сабя за девойки на Световното юношеско първенство по фехтовка в Рияд (Саудитска Арабия). В състезанието участваха 132 състезатели от 40 държави. В надпреварата се включиха още три българки - Мариела Георгиева, Кристина Миланова и Калина Атанасова.

Нейкова показа отлична игра в групите, където постигна шест победи от шест срещи и влезе в директните елиминации под номер 5. В първия двубой, валиден за място сред най-добрите 32, възпитаничката на фехтовален клуб Свечников надделя Полина Мишакина (с неутрален статут) с 15:11. В следващия двубой Нейкова излезе срещу Татяна Назлимов (САЩ) и след изключително оспорвана игра отстъпи с 14:15. Така тя зае 18-о място в крайното класиране.

Кристина Миланова записа в групите четири успеха и две загуби. В елиминациите тя претърпя поражение във втория кръг пред Амалия Стан (Румъния) с 5:15 и приключи 38-а. Калина Атанасова излезе от групите с четири победи и две поражения. Във втория кръг от елиминациите тя отстъпи пред Тоскан Тори (Франция) с 12:15 и се класира на 4-о място. Мариела Георгиева постигна в групите пет загуби и една победа, а в първия кръг от елиминациите загуби пред Виктория Граудинс (Германия) с 14:15 и завърши надпреварата на 90-а позиция.

В турнира на сабя младежи участваха 159 състезатели от 51 държави, сред които четирима българи - Калоян Пешев, Радослав Воденов, Виктор Филев и Никола Господинов. Най-добре от тях се представи Виктор Филев, който се класира на 69-о място. Той излезе от групите с четири победи и две загуби, но в първия кръг отстъпи пред Чун Лам Марко Лий (Хонконг) с 12:15.

Никола Господинов е на 81-о място, след като в групите записа три победи и две загуби, а в директните елиминации допусна поражение пред Станислав Закутний (Украйна) с 12:15. Калоян Пешев се класира 103-и след 2-3 в групите, и загуба в първия двубой от Александър Денкиевич (Полша) с 10:15. Радослав Воденов завърши турнира 119-и с два успеха и четири поражения в групите, след което отстъпи в елиминациите от Влад Ковалу от Румъния с 4:15.

Днес Световното първенство продължава с турнирите на сабя за кадети и за кадетки. България ще бъде представена от Николай-Томас Георгиев, Никола Господинов, Станимир Пелов, Ралица Гаджева и Виктория Витлиемова.

Към 14:53 на 02.05.2024 Новините от днес