site.btaВторо и трето място за България в отборното класиране при девойките след първите два уреда на международния турнир по художествена гимнастика в София

Дара Малинова, снимка: БТА

Съставите на България заемат второ и трето място в подреждането след първия ден в отборната надпреварата при девойките на международния турнир по художествена гимнастика "София къп", който се провежда в столичната зала София.

В надпреварата страната е представена от два отбора - Дара Малинова и Мая Пенева (първи състав) и Алекса Рашева и Александра Шалуева (втори състав). След изиграването на съчетанията с обръч и с топка Малинова и Пенева заемат втората позиция във временното класиране със сбор от 59.650 точки. Малинова получи за изпълнението си обръч 31.850 точки, а Мая Пенева беше оценена с 27.800 точки на топка. Вторият тим е трети до момента с актив от 58.150 точки. Алекса Рашева има 30.050 точки за композицията си с обръч, а за изпълнението с топка Александра Шалуева е с оценка от 28.100 точки.

На първото място във временното класиране са гимнастичките на Израел, който събраха сбор от 63.900 точки. Мейтал Мааян Сумкин, който се подготвя от внучката на Жулиета Шишманов -  Жулиета Канталупи изигра изключително оригиналната си композиция с топка и получи от съдиите 30.200 точки, а обръча на Альона Тел Франко беше оценен с 33.700 точки.

Според регламента на състезанието за финалите се класира по една гимнастичка от нация. Така в неделя на финала с обръч за отличията ще се бори Дара Малинова, а на топка Александра Шалуева.

Извън класирането своите съчетания с обръч и топка показа възпитаничката на Николай Боев - Антоанета Цанкова.

Съдия за България на това състезание е Силвия Митева-Янева, която днес бе в панела за трудност с уред на топка.

Главен съдия на турнира е президентът на Техническия комитет към Европейската гимнастика - Евангелия Трикомити.

Утре предстоят съчетанията с бухалки и с лента, след което ще станат ясни призьорките в многобоя и финалистките на отделните уреди.

Към 07:25 на 07.07.2024 Новините от днес