site.btaОБНОВЕНА Божидар Саръбоюков стана шампион на троен скок на Държавното първенство по лека атлетика в зала в София

снимка: БТА архив

Божидар Саръбоюков (Хеброс-Харманли) спечели титлата на троен скок за мъже на Държавното първенство по лека атлетика, което се провежда в зала "Фестивална".

Той взе златото с личен рекорд от 16.45 метра. Възпитаникът на Димитър Карамфилов направи само два успешни опита в състезанието, като и записа още 16.22 метра. Утре Саръбоюков ще стартира и в скока на дължина.

Сребърното отличие с 16.01 метра завоюва Димитър Ташев (СКЛА Михаил Желев), а тети със същия резултат завърши Лъчезар Вълчев (Лудогорец, Разград).

Шампионка на троен скок при жените стана Димана Йорданова (Лудогорец, Разград) с 12.58 метра.

Лиляна Георгиева (СК Актив 2013, Пловдив) и Мартин Балабанов (СК Атлет, Мездра) взеха златото на 1500 метра при жените и при мъжете съответно с 4:29.26 минути и 3:50.52 минути.

Кристен Радуканова (Атлетик, София) триумфира в спринта на 60 метра с личен рекорд от 7.38 секунди. Този резултат е и в топ 15 за всички времена в България.

В битка за второто място 16-годишната Радина Величкова (Ботев Пловдив) и Виктория Георгиева (Локомотив Русе) завършиха със 7.47 секунди, но хилядните дадоха предимство на Величкова за сребърния медал. С това постижение тя подобри собствения си национален рекорд за девойки под 18 години от 2023-а.

При мъжете Никола Караманолов (ЛК Радио 999) стана номер 1 в спринта на 60 метра с личен рекорд от 6.72 секунди. Христов Илиев (СКЛА Михаил Желев) също коригира най-доброто постижение в кариерата си и с 6.76 завърши втори. Георги Христов (Славия) спечели бронзовото отличие с 6.85 секунди.

Резултатите на Караманолов и Илиев са и в топ 10 на Европа при юношите за тази година.

Ива Александрова (ЦСКА) взе титлата в петобоя при жените със сбор от 3626 точки.

Държавното първенство по лека атлетика продължава утре с финалите на още 15 дисциплини.

Всички резултати от първия ден на Държавното първенство по лека атлетика в зала: