site.btaРен постигна пета поредна победа във френската Лига 1, Лориен се измъкна от зоната на изпадащите

снимка: AP Photo/Laurent Cipriani

Отборът на Рен постигна пета поредна победа в първенството на Франция, надигравайки с 1:0 Льо Авър като гост в среща от 21-ия кръг на Лига 1. С този резултат червено-черните от Бретан събират 31 точки и са само на 4 от местата, даващи право на участие в Шампионската лига.

Единственото попадение в мача реализира халфът Бенжамен Буриго, който в средата на второто полувреме получи подаване от Мартен Терие и от полуволе наказа вратаря Артюр Десма.

Късметът тотално се обърна в полза на Рен, които през ноември бяха само на точка от зоната на изпадащите, но уволниха треньора си Брюно Женезио и назначиха Жюлиен Стефан.

Тимът на Льо Авър, който е на 11-о място с 24 точки, започна агресивно срещата и футболистите от северния бряг заложиха на много физически сблъсъци. Техните най-добри възможности бяха преди почивката, когато стоперът на Рен Артюр Теате трябваше да чисти топката от голлинията, след като рикошет след центриране от дясно я изпращаше във вратата. В 17-ата минута пък вратарят Стив Манданда трябваше да вади с една ръка изстрел от 10-ина метра по диагонала на Мохамед Байо.

Но отборът на Рен вдигна оборотите след почивката и в 48-ата минута можеше да поведе. Изстрел на Арно Калимуендо се отби в крак на бранител, а рикоширалата топка кацна на горната греда и излезе в корнер. В 60-ата минута дойде и единственото попадение в мача.

Брест завърши 1:1 като гост на последния в класирането Клермон и регистрира трето поредно равенство. С 37 точки те са на 3-о място, на 2 от 2-ия Ница и с 2 пред Лил, Монако и Ланс, които си делят позициите от 4-а до 6-а.

Четири минути след началото на второто полувреме Брест поведе с гол на Пиер Ле-Мелу, който получи топката пред границата на наказателното поле и с прецизен удар я прати в горния ляв ъгъл на вратата. Домакините изравниха в 68-ата, когато снажният Греджон Куей вкара с глава, засякъл от малкото поле центриране на Джим Алевина от ляво. В края на мача съдийката Стефани Фрапар трябваше да покаже червени картони на Елбасан Рашани от Клермон и на вратаря на гостите Марко Бизо, които си размениха удари след меле, предизвикано от ъглов удар. За щастие на треньора на гостите Ерик Роа, той не беше извършил и петте си смени и пусна втория вратар Грегоар Гудер вместо полеви играч.

Третият тим от Бретан – Лориен постигна много ценна победа в амбициите си да се измъкне от зоната на изпадащите. Оранжево-черните прекършиха съпротивата на Реймс с домакинско 2:0. Головете паднаха в края на срещата и бяха дело на Мухамад Бамба в 72-ата минута и Тимуе Бакайоко в 87-ата.

Първенство на Франция по футбол, срещи от 21-ия кръг на Лига 1: Льо Авър – Рен - 0:1 Тулуза – Нант - 1:2 Лориен – Реймс - 2:0 Клермон – Брест - 1:1 от събота: Пари Сен Жермен - Лил - 3:1 Ланс – Страсбург - 3:1 по-късно днес: Монпелие – Олимпик Лион Ница - Монако от петък: Марсилия - Мец - 1:1 временно класиране: 1. Пари Сен Жермен 21 15 5 1 51:18 50 точки 2. Ница 20 11 6 3 20:11 39 3. Брест 21 10 7 4 30:18 37 4. Лил 21 9 8 4 29:17 35 5. Монако 20 10 5 5 37:28 35 6. Ланс 21 10 5 6 27:20 35 7. Рен 21 8 7 6 31:25 31 8. Марсилия 21 7 9 5 29:23 30 9. Реймс 21 9 3 9 27:29 30 10. Страсбург 21 6 7 8 22:29 25 11. Льо Авър 21 5 9 7 23:25 24 14. Нант 21 6 4 11 22:32 22 12. Тулуза 21 4 8 9 20:29 20 13. Монпелие 20 4 8 8 20:25 19* 15. Олимпик Лион 20 5 4 11 20:33 19 17. Лориен 21 4 7 10 28:42 19 16. Метц 21 4 5 12 18:31 17 18. Клермон 21 3 7 11 15:33 16 * Монпелие е с една отнета точка заради дисциплинарни провинения на феновете.

Към 23:16 на 05.07.2024 Новините от днес