site.btaБайер (Леверкузен) показа класа и срещу шампиона Байерн (Мюнхен), вече в 31 поредни мача е без поражение

снимка: AP Photo/Martin Meissner

Невероятният сезон на Байер (Леверкузен) продължава, след като лидерите в Бундеслигата постигнаха впечатляваща победа с 3:0 над Байерн в дербито на върха. Тимът на Шаби Алонсо вече има 55 точки и води с 5 пред Байерн, а също така остава и единствения непобеден отбор, както и с 31 поредни мача без поражение.

Десният бек Йосип Станишич, който играе в Леверкузен под наем от Байерн (Мюнхен), откри резултата в 18-ата минута. Алехандро Грималдо удвои минути след подновяването на мача, а Джереми Фримпонг оформи крайния резултат в последните секунди на празна врата.

И без голямата си звезда в атаката Виктор Бонифейс, който е контузен, тимът от Леверкузен не остави съмнение, че е в много добро състояние и вече се превръща в сериозен претендент за титлата. Победата на Байер е напълно заслужена, защото те наложиха контрол от първите минути и доминираха в голяма част от мача. Шампионите подобриха представянето си през второто полувреме и по-точно след 60-ата минута, но това не им донесе никакъв реален резултат. Още по-притеснителното беше, че английският им голмайстор не беше никакъв фактор в мача.

Байер (Леверкузен), който никога не е бил шампион, в момента е и единственият отбор без загуба в петте най-силни първенства на континента. Те спечелиха 17 от 21 мача на континента, всичките си четири срещи за купата на страната, където вече са на четвъртфинал и всичките си шест мача в групата в Шампионската лига, за да стигнат осминафинал.

В Байерн имаше доста проблеми преди мача, като основните защитници Ким Мин-дже и Дайот Упамекано не бяха в най-доброто си състояние, а Мануел Нойер застана на вратата без да тренира цяла седмица заради болки в коляното.

И те започнаха активно, като държаха топката в полето на домакините в първите 10 минути. Тогава Леверкузен създаде и първата опасност, но ударът Амин Адли не беше точен. 8 минути по-късно Роберт Андрих проби от ляво и пусна прострелно центриране, което Станишич oчакваше на задна греда и без проблем вкара. Този гол вдъхна увереност на домакините, които продължиха да застрашават Нойер. Капитанът трябваше да вади изстрел на Нейтън Тела, а Упамекано блокира в последния момент шут на Адли.

Пет минути след началото на второто полувреме Нейтън Тела и Грималдо направиха двойно подаване, за да може последният да остане сам срещу вратаря и макар под ъгъл, прати топката под гредата за 2:0.

Старши треньорът на баварците Томас Тухел пусна в игра Йозуа Кимих и Томас Мюлер, но нямаше кой знае колко драстична промяна. В последните секунди стана и 3:0, след като Фримпонг надбяга двама бранители и вкара на празна врата, докато Нойер се беше включил в атака.