site.btaАнгола спечели група D на турнира за Купата на Африка, Мавритания шокира Алжир и го изхвърли от турнира

снимка: AP Photo/Themba Hadebe

Отборът на Ангола завърши на 1-о място в група D на турнира за Купата на Африка, след като победи с 2:0 Буркина Фасо в последната си среща в първата фаза. Агостино Кристовао-Мабулулу откри резултата с глава в 36-ата минута, а в добавеното време Амброзини Салвадор-Зини оформи крайния резултат. Анголците събраха 7 точки, пред Буркина Фасо е на 2-о място с 4.

В другата среща от групата Мавритания победи с 1:0 Алжир и зае 3-ото място, което също ги изпраща на осминафиналите. Това е поредният шокиращ резултат на турнира, който

вади шампионите от 2019-а година Алжир. Мавритания никога до момента не се беше класирала за елиминациите и в осемте досегашни срещи има едва една победа. Но на стадион "Стад дьо ла Паис" те постигнаха исторически успех с гол на Яли Делахи в 37-ата минута.

Алжирците, които са един от традиционните фаворити в Африка за всеки турнир, регистрират второ ранно отпадане след 2021-а година, сега при треньора Джемал Белмади.

Мабулулу откри резултата в 36-ата минута, най-вече благодарение на грешката на Бертран Траоре от Буркина Фасо, който не изчисти добре след подаване на Фреди на далечната греда. За автора това е второ попадение на турнира, след като вкара за 1:1 срещу Алжир в първата среща.

Буркина Фасо, явно предпочитащи да пестят усилия, не се вдигнаха на щурм през втората част, а очакваха да изравнят евентуално от някое статично положение. Преди гола можеха да изиграят ситуацията по-добре при атака на Иса Каборе, а тупалка на Траоре в 70-ата минута беше блокирана от защитник. Секунди преди второто попадение в тяхната врата можеха да изравнят след изпълнение на корнер, но Джибрил Уатара не уцели вратата. И в добавеното време бяха наказани при нова лоша реакция на вратаря и защитата. Резервата Амброзини Салвадор-Зини реагира най-бързо, след като Джереми Бела тръгна на скорост и стреля. Вратарят на Буркна Фасо Ерве Кофи парира първия изстрел, но никой не му помогна да отрази добавката на Зини.

Маврите откриха резултата в 37-ата минута, когато защитникът на Пустинните лисици Мохамед Амин Тугаи не успя да изчисти топката правилно. Тя попадна на крака на Делахи в наказателното поле и прониза вратаря Антони Мандреа. Можеше да стане и 2:0, когато Абубакари Койта с индивидуален пробив навърза доста хора от противника, но изстрелът след това не намери мрежата, а имаше всички предпоставки да се превърне в едно от попаденията на турнира. Aлжир остави на пейката една от големите си звезди Рияд Марез, но го пусна на терена през втората част. Но това не промени кой знае колко картината на терена. Чак в края на срещата Алжир опита да изравни, но по-скоро можеха те да получат гол, когато Папе Ибну Ба пропусна от добра ситуация.

Към 04:20 на 24.07.2024 Новините от днес