site.btaНовак Джокович се класира за 58-и път в кариерата си на четвъртфинал в турнир от Големия шлем и ще играе с Тайлър Фриц

снимка: AP Photo/Asanka Brendon Ratnayake

Първата ракета в световния тенис Новак Джокович надигра французира Адриен Манарино с 6:0, 6:0, 6:3 в среща от четвъртия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис и отива на четвъртфинал. Там негов съперник ще бъде номер 12 в схемата на първия турнир от Големия шлем Тайлър Фриц (САЩ), който се справи със Стефанос Циципас (Гърция, номер 7). Циципас беше финалист миналана година на турнира и загуби точно от Джокович в мача за титлата.

За сръбската звезда и актуален победител в анкетата на БТА Спортист на Балканите това е класиране под номер 58 на четвъртфинал в Големия шлем и по този показател се изравнява с Роджър Федерер. Най-близкият преследвач на този рекорд извън въпросните двама е отказалият се заради травми Рафаел Надал, който има 47.

Също така Джокович излезе на второ място и в подреждането по победи на нула сета в Шлема, като на неговата сметка сега има 48. В тази среща той задмина австралиеца Рой Емерсън (47) и Роджър Федерер (46). Пред него сега е единствено американският рекордьор Андре Агаси с 50 победи на нула.

36-годишният Джокович има 98 титли от тура АТР, в това число 24 от Шрема. Освен това има бронзов медал от Олимпийските игри в Пекин, както и е носител на Купа Дейвис от 2010-а година.

Манарино, който е на 35 години и заема 19-о място в раглистата на АТР, има до момента пет титли в тура. Той обаче е с баланс 0-13 в директните мачове с Джокович и днес изглеждаше истински щастлив и развълнуван, когато най-после спечели гейм – това стана във втория на третия сет и по този начин лиши Джокович от още един рекорд – да го победи не само на нула сета, но и на нула гейма. След като започна турнира, борейки се с болестта и оцелявайки в два дълги мача, Джокович сега изглежда в зловеща форма, въпреки че все още понякога се ядосваше от публиката и днес, за да завърши с усмивка всяка разправия.

"Това може би са най-добрите сетове, които съм играл от известно време насам. Наистина исках да загубя този гейм във втория сет, защото напрежението се трупаше така мощно на стадиона. Трябваше да премахна това напрежение по някакъв начин, за да се съсредоточа върху задачите си в тази среща по-нататък. Мисля, че сервирах много добре. В моментите, когато трябваше да изляза на първи сервис, го направих както трябва. Последните ми няколко дни са наистина добри, а днес сам си казвам, че беше страхотно представяне", заяви сърбинът след края на срещата.

Следващият му съперник Тайлър Фриц отстрани миналогодишния финалист Циципас със 7:6 (7:3), 5:7, 6:3, 6:3. Американецът никога до днес не беше побеждавал опонент от топ 10 на турнир от Шлема, но изравни най-доброто си класиране на големите четири турнира, след като показа почти перфекнта игра.

Фриц е четвъртфиналист от миналата година в Ю Ес Оупън и от 2022-а година на Уимбълдън, а днес вкара 13 аса и направи 50 уинъра, за да разочарова гръцкия състезател. Малко над три часа продължи цялата среща, а един от марковите форхенди на американеца сега му донесе и победната точка.

"Сервирах добре през целия мач. Това просто ме задържа и тогава, когато наистина имах нужда от стабилност", доволен беше Фриц. И докато в третия сет срещата беше доста балансинрана, двамата си размениха по един пробив преди нов и решаващ за американеца, то в последния сценарият беше друг. Циципас опита да изчаква момент за атака, но вместо това сам падна в клопката на прибързаните си решения. При равен резултат почти до края, Фриц проби за 4:3 и 6:3 от втори опит, за да измъкне успеха.

Към 08:32 на 24.07.2024 Новините от днес