site.btaАлекс де Минор се класира за втория кръг в Мелбърн след отказване на Милош Раонич, Феликс Оже-Алиасим победи Доминик Тийм след пет часа игра

Мачът между Алекс де Минор и Милош Раонич завърши с отказване на канадеца, който стисна ръката на съдията на стола / снимка: АП/Asanka Brendon Ratnayake

Поставеният под номер 10 Алекс де Минор се класира за втория кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис.

Представителят на домакините продължи след отказване на съперника си Милош Раонич. В този момент резултатът бе 6:7(6), 6:3, 2:0 в полза на Де Минор в третия сет.

33-годишният Раонич, който се завърна на корта през лятото на миналата година след двугодишно отсъствие, се държеше отлично в мача до средата на втория сет, когато позволи на Де Минор да пробие, а след това и да спечели втория сет и да направи още един брейк в началото на третия.

Преди това обаче Раонич, който е бивш номер 3 в световната ранглиста и бивш полуфиналист в Мелбърн, показа много добра игра. Той спечели първия сет с 8:6 точки в тайбрека, като в цялата първа партия от срещата бе по-добрият на корта. Той наниза девет аса срещу само два за Де Минор и направи 21 печеливши удара срещу 12 за австралиеца. Статистиката обаче се обърна в полза на любимеца на домакините във втория сет, когато се появиха физическите проблеми на Раонич.

Във втория кръг Де Минор ще играе с италианеца Матео Арналди.

На изключителен мач станаха свидетели зрителите на "Маргарет Корт Арена", в който канадецът Феликс Оже-Алиасим победи с 6:3, 7:5, 6:7(5), 5:7, 6:3 австриеца Доминик Тийм. Двубоят продължи 4 часа и 59 минути, а 27-мият в схемата Оже-Алиасим и бившият шампион от Откритото първенство на САЩ Тийм сътвориха мача на годината до този момент.

Срещата можеше да приключи и в три сета, но в тайбрека на третия сет Тийм успя да обърне от изоставане от 2:5 точки до 7:5 и да форсира четвърти сет.

В него австриецът проби още в началото, Оже-Алиасим изравни за 5:5, но веднага след това нов пробив на Тийм му даде възможност за втори път да сервира за сета и този път той се справи.

Въпреки че инициативата премина у финалиста в Мелбърн за 2020 година, той не успя да я задържи. В петия сет Оже-Алиасим бе този, който направи единствения пробив. Това стана в самото начало за 2:0 гейма и въпреки опитите на Тийм да се бори за нов обрат, до такъв не се стигна.

Във втория кръг Феликс Оже-Алиасим ще срещне французина Юго Грение.

Поставеният под номер 24 Ян-Ленард Щруф се измъчи максимално срещу младия австралиец Ринки Хиджиката, но успя да го отстрани след 3:6, 6:3, 6:2, 6:7(2), 7:6(8). Двубоят продължи почти четири часа, а двамата тенисисти направиха общо 49 аса - 24 за Хиджиката и 25 за Щруф. Печелившите удари също бяха почти изравнени - 69:66 в полза на германеца, който обаче трябваше да навакса изоставане от пробив в решителния пети сет.

Драма не липсваше и в заключителния тайбрек до 10 точки, в който Щруф поведе със 7:3, но допусна представителят на домакините да се доближи само на точка от него. Хиджиката имаше сервис за 9:9, но не се справи и Щруф продължи към втория кръг, в който негов съперник ще бъде Миомир Кецманович от Сърбия.

Към 22:33 на 26.06.2024 Новините от днес