site.btaСпартак (Плевен) постигна пета поредна победа в Националната баскетболна лига и остави Академик (Пловдив) на дъното в класирането

Снимка: НБЛ

Спартак (Плевен) записа пета поредна победа в Националната баскетболна лига за мъже, след като спечели с 85:66 (23:17, 20:19, 20:18, 22:12) като гост на Академик (Пловдив) в последна среща от 12-ия кръг на редовния сезон. С успеха баскетболистите на Любомир Минчев изпревариха Рилски спортист и Балкан (Ботевград) и се изкачиха на третото място в класирането с баланс от 8 победи и 4 поражения. Академик остава на дъното в класирането с 3 успеха и 9 загуби от началото на сезона.

Гостите от Плевен стартираха по-концентрирано двубоя в зала „Сила“ и поведоха с 11 точки при 18:7, но до края на първата част Академик успя да намали изоставането си. Така след първите 10 минути играчите на Любомир Минчев водеха с 23:17.

В началото на втората четвърт Спартак бе по-ефективният отбор в нападение и разликата отново стана двуцифрена – 35:24. Пловдивските „студенти“ обаче отново направиха по-силна втора половина на частта, за да заличат 7 точки от пасива си, но с тройка на Родни Първис със сирената гостите се оттеглиха на почивка с преднина от 43:36.

След паузата плевенчани продължиха да поддържат аванса си в резултата и не допуснаха Академик да се доближи на по-малко от 5 точки, като след края на третата четвърт играчите на Любомир Минчев водеха с 63:54.

В средата на последната четвърт Спартак отвори преднина от 73:60 с тройка на Константин Тошков, след което увеличи аванса си на 78:60 и не изпусна инициативата края, за да се поздрави с пети пореден успех след 85:66.

За победителите най-резултатен стана Брайънт Томас с 22 точки и 9 борби, а Николай Стоянов добави 19 точки.

За Академик Джъстин Маккол реализира 15 точки.

Срещи от 12-я кръг в Sesame Национална баскетболна лига (НБЛ) за мъже:

Академик Пловдив - Спартак Плевен – 66:85 (17:23, 19:20, 18:20, 12:22)

от неделя:
Шумен – Балкан - 90:96 (22:17, 23:28, 24:23, 17:18, 4:10) след продължение
Ямбол – ЦСКА   - 75:90 (23:26, 15:26, 21:23, 16:15)

от събота:
Миньор 2015 – Рилски спортист - 70:97 (20:18, 18:25, 19:26, 13:28)
Левски – Черно море Тича      - 75:79 (25:18, 17:18, 15:20, 18:23)
Черноморец – Берое            - 86:74 (23:18, 23:17, 17:17, 23:22)

6. Ямбол            12   5   7    951:1019    17
 7. Миньор 2015      12   5   7    907:1034    17
 8. Шумен            12   4   8    999:1029    16
 9. Левски           12   4   8    912:947     16
10. Берое            12   4   8    978:1029    16
11. Черно море       12   4   8    933:1016    16
12. Академик Пловдив 12   3   9    918:1011    15