site.btaПари Сен Жермен завърши наравно като гост на Борусия Дортмунд и продължава на осминафиналите в Шампионската лига, Милан ще играе в Лига Европа

снимка: AP Photo/Martin Meissner

Германският вицешампион Борусия Дортмунд и първенецът на Франция Пари Сен Жермен завършиха 1:1 в дербито от група "F" на Шампионската лига и така двата отбора продължават на осминафиналите в най-престижния европейски футболен турнир на Стария континент.

Борусия си беше осигурил участие във фазата на елиминациите още преди този мач, но френският тим се нуждаеше от поне точка, за да продължи напред. В другия мач от групата Милан спечели като гост на Нюкасъл, но италианците останаха трети в класирането и ще играят във втория по сила турнир - Лига Европа.

На "Сигнал Идуна Парк" и двата тима пропиляха куп отлични голови положения в изненадващото нулево първо полувреме. Най-чистото от тях беше в 16-ата минута, когато шут на Мбапе пък беше избит от голлинията от Никлас Зюле. Карим Адейеми откри резултата за домакините в 51-ата минута, след като се възползва от прецизен пас на Никлас Фюлкруг и не сгреши пред вратата на съперника.

Гостите изравниха само пет минути по-късно чрез Уарен Заир-Емери, който получи асистенция на звездата Килиан Мбапе, чието попадение в 76-ата пък беше отменено поради засада след намеса на системата за видеоарбитраж (ВАР). Това беше първи гол на 17-годишния Заир-Емери  в Шампионската лига.

Борусия Дортмунд завършва начело в групата с 11 точки. ПСЖ е на второ място с осем, колкото има и третият Милан, който ще продължи в Лига Европа след победата си с 2:1 над Нюкасъл, който остана последен с пет точки.

Нa "Сейнт Джеймсис Парк" Жоелинтон изведе домакините напред в 33-ата минута, а в 59-ата Кристиан Пулишич възстанови равенството. Шест минути преди края Самуел Чуквуезе направи обрата пълен, но това не беше достатъчно за италианците, за да продължат напред в турнира.

В група "H" шампионът на Белгия Антверп спечели първа победа в Шампионската лига, след като се наложи с 3:2 над гостуващия Барселона, докато Порто се присъедини към "каталунците" на осминафиналите след успех с 5:3 над Шахтьор Донецк в пряк двубой за второто място.

Антверп поведе още след 76 секунди игра, когато 18-годишният Артур Вермеерен преодоля вратаря Иняки Пеня. Феран Торес изравни 10 минути преди почивката, а Ламин Ямал стана първият 16-годишен, записал асистенция в историята на турнира.

След това отборът на Шави се върна в защита и Винсент Янсен отново даде преднина на домакините в 56-ата минута. "Каталунците" изравниха за втори път чрез Марк Гиу в последните секунди, но отборът на Антверп успя да стигне до успеха с попадение на Джордж Иленихена в 93-ата минута.

Порто и Шахтьор се бореха за второто място, но домакините спечелиха двубоя с 5:3. Вендерсон Галено откри резултата, а в края на полувремето се разписа за втори път. Другите три попадения за Порто бяха дело на Мехди Тареми в 62-ата, Пепе в 76-ата и Франсиско Консейсао в 83-ата минута. Данило Сикан в 30-ата, Стивън Еустакио в 73-ата автогол и Егиналдо две минути преди края бяха точни за Шахтьор.

Барселона и Порто ще играят на осминафиналите в турнира, Шахтьор в Лига Европа, а Антверп отпадна.

Атлетико Мадрид спечели своята група на Шампионската лига и изравни най-дългата си победна серия у дома във всички състезания, след като спечели срещу италианския Лацио с 2:0.

Антоан Гризман и Самуел Лино вкараха гол във всяко полувреме, за да донесат на Атлетико 20-а поредна домакинска победа - постижение, което не е постигано от тима от 2013 година. Гризман вече е с два гола по-малко от 173-е отбелязани от Луис Арагонес, най-добрият голмайстор на клуба за всички времена.

Успехът на стадион "Метрополитано" позволи на домакините да завършат начело в група "Е" с 14 точки, с четири точки повече от втория Лацио. Последният в класирането Селтик победи третия Фейенорд с 2:1 у дома в другия мач.

И Атлетико, и Лацио вече си бяха осигурили класиране във фазата на елиминациите. Равенството също щеше да е достатъчно за испанците, за да спечелят първото място и да бъдат сред поставените отбори, които ще избегнат останалите победители в групите при жребия за осминафиналите.

Атлетико не беше печелил своята група от сезон 2016/2017, когато стигна до полуфиналите и загуби от градския съперник Реал Мадрид. Отборът на Диего Симеоне отпадна в груповата фаза миналия сезон, което беше едва втори път от 11 години, в който не се класира за елиминациите.

Лацио пък се опитваше да завърши на първо място в групата си за първи път от сезон 1999/2000, когато направи своя дебют в най-престижното клубно състезание в Европа.

Това беше 11-а поредна домакинска победа за Атлетико този сезон. Само два други отбора в петте най-добри европейски лиги са спечелили всички домакински мачове този сезон - Астън Вила и Ливърпул във Висшата лига.

Защитаващият титлата си Манчестър Сити спечели всичките си шест мача от група "G" на Шампионската лига. В последния си двубой от груповата фаза на надпреварата възпитаниците на Пеп Гуардиола надделяха с 3:2 като гост на Цървена звезда в Белград.

В другия мач от групата РБ Лайпциг (Германия) спечели с 2:1 срещу Йънг Бойс (Швейцария). Сити и Лайпциг си бяха осигурили класиране за следващата фаза още след четвъртия кръг на турнира. Швейцарците ще играят в Лига Европа през пролетта, докато сърбите отпадат от евротурнирите.

Жребият за осминафиналите в Шампионската лига ще се тегли на 18 декември (понеделник).

Срещи от последния кръг в груповата фаза на Шампионската лига по футбол:

група "Е"
Атлетико Мадрид (Испания) - Лацио (Италия) - 2:0
Селтик (Шотландия) - Фейенорд (Нидерландия) - 2:1

крайно класиране:
1. Атлетико Мадрид   6 4 2 0  17:6 14 точки
2. Лацио             6   3   1   2    7:7 10 ---------------------------------------------
3. Фейенорд          6   2   0   4    9:10 6
4. Селтик            6   1   1   4    5:15 4

група "F"
Борусия Дортмунд (Германия) - Пари Сен Жермен (Франция) – 1:1
Нюкасъл (Англия) - Милан (Италия) - 1:2

1. Борусия Дортмунд  6   3   2   1   7:4 11 точки
2. Пари Сен Жермен   6   2   2   2   9:8   8  ---------------------------------------------

1. Барселона         6   4   0   2   12:6   12 точки
2. Порто             6   4   0   2   15:8   12 ----------------------------------------------
3. Шахтьор Донецк    6   3   0   3   10:12   9
4. Антверп         6   1   0   5   6:17   3

Към 05:19 на 05.07.2024 Новините от днес