site.btaМиньор 2015 надигра Академик, Балкан победи Ямбол, Спартак Плевен надви Шумен в НБЛ

снимка БТА, архив

Отборът на Миньор 2015 спечели домакинството си срещу Академик Пловдив с 93:83 (19:19, 20:20, 25:24, 29:20) в мач от осмия кръг в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. Двубоят се игра в залата на ЦСКА в София, тъй като домакинската зала на Миньор 2015 в Перник все още не е готова да посреща мачове от НБЛ. За Миньор 2015 успехът бе втори пореден и общо трети, а пловдивчани допуснаха шеста загуба от началото на сезона.

Двата състава изиграха равностоен сблъсък, в който разликата не надвиши 10 точки. Първото полувреме бе много оспорвано, като съперниците на няколко пъти си разменяха водачеството, а на почивката резултатът бе равен – 39:39. След паузата гостите от Пловдив влязоха много силно със серия от 10:0, но до края на третата част перничани успяха да наваксат и да поведат с 64:63. Баскетболистите на Миньор 2015 овладяха инициативата в заключителните минути и стигнаха до победата.

Над всички в срещата бе Лъчезар Тошков, който реализира 30 точки, 2 борби и 6 асистенции, а Александър Милов добави 24 точки.

За Академик Пловдив Джералд Лидел отбеляза 20 точки и 6 борби, докато новото попълнение Нели Къмингс дебютира с 15 точки, 2 борби и 4 асистенции.

Шампионът Балкан се наложи над Ямбол с 80:67 (28:21, 21:18, 20:12, 11:16) като домакин в Ботевград в друг мач от осмия кръг на НБЛ. Началото на срещата се забави с един час заради влошената пътна обстановка в България и късното пристигане на съдийската бригада. За Балкан победата бе шеста в първенството, а след две поредни победи, които записа, тимът на Ямбол допусна четвърта загуба от началото на сезона.

Домакините имаха превъзходство през целия мач, възползвайки се от по-ефективната си стрелба, а най-голямата им преднина достигна 19 точки. Балкан водеше 49:39 на почивката, а в третата четвърт увеличи още аванса си до 69:51 преди посредната четвърт. Гостите от Ямбол не поведоха в нито един момент от двубоя.

Малик Топин бе най-резултатен за Балкан с 26 точки и 3 борби. Капитанът Димитър Димитров се отчете с 15 точки, 2 борби и 2 асистенции.

Айзък Бонтон завърши с 24 точки, 6 борби и 4 асистенции за Ямбол, а Питър Кис добави 22 точки и 3 борби.

Спартак Плевен прекъсна серията си от три поредни поражения с успех като гост на Шумен със 101:95 (22:27, 17:16, 24:20, 23:23, 15:9) след продължение. Плевенчани постигнаха четвърта победа, а Шумен претърпя втора поредна загуба и общо пета до момента.

Двата състава изиграха мач с поделено надмощие и няколко обрата. Домакините започнаха по-добре и взеха преднина от 27:22 след 10 минути игра. Баскетболистите на Спартак поведоха с 6 точки при 33:27 седем минути преди почивката, но Шумен си върна водачеството в края на първото полувреме – 43:39. Домакините останаха водещи в резултата в третата четвърт, но с кош на Ивко Ивков плевенчани изравниха за 63:63 преди четвъртата част. Състезателите на Шумен имаха леко преимущество в следващите минути, а при оставащи 12 секунди от редовното време Джонил Фъджет реализира тройка за равенство 86:86, за да прати мача в продължение. Съперниците продължиха преследването и в допълнителните пет минути, като първо Шумен взе предимство, но гостите успяха да измъкнат победата.

Най-резултатен за Спартак Плевен бе Родни Първис с 21 точки и 5 асистенции. Андрю Гордън се включи с 16 точки и 6 борби, а Николай Стоянов реализира 15 точки и 6 борби.

Брайън Камерън се отличи за Шумен с 30 точки, 4 борби и 7 асистенции, а Дейвид Ролинс добави 25 точки, 6 борби и 3 асистенции.

В следващите мачове на 29 ноември (сряда) за Балкан предстои гостуване на Берое, отборът на Ямбол приема Миньор 2015, а тимът на Шумен ще гостува на ЦСКА. Академик Пловдив ще бъде домакин на Черноморец, докато Спартак Плевен посреща Левски.

Срещи от осмия кръг в Sesame Национална баскетболна лига (НБЛ) за мъже:

Миньор 2015 – Академик Пловдив – 93:83 (19:19, 20:20, 25:24, 29:20)
Балкан Ботевград – Ямбол       – 80:67 (28:21, 21:18, 20:12, 11:16)
Черно море Тича – Берое        – 94:76 (27:26, 29:6, 21:26, 17:18)
Шумен – Спартак Плевен         – 95:101 (27:22, 16:17, 20:24, 23:23, 9:15) след продължение

в неделя:
Черноморец – ЦСКА

Левски – Рилски спортист       – 76:78 (22:16, 27:19, 11:19, 16:24)

9. Берое             8   3  5 	664:689   11
10. Миньор 2015      8   3  5 	602:706   11
11. Академик Пловдив 8   2  6 	624:681   10
12. Черно море Тича  8   2  6 	617:687   10

Към 07:16 на 05.07.2024 Новините от днес