site.btaХорхе Мартин спечели спринта в MotoGP във Валенсия и запази надежди за титлата

Хорхе Мартин спечели спринта в MotoGP във Валенсия и запази надежди за титлата
AP Photo/Kittnun Roddsuppan

Испанецът Хорхе Мартин от отбора на Прамак запази живи шансовете си да спечели Световната титла по мотоциклетизъм в клас MotoGP, след като спечели спринта преди Гран При на Валенсия утре.
За Мартин това е девета спринтова победа през годината, докато Франческо Баная днес остана на 5-а позиция.
С 21 точки, разделящи Баная и Мартин преди финалния уикенд във Валенсия, първият можеше да спечели шампионата още днес, но за целта трябваше да вземе успеха в спринта и да изпревари съперника си с поне четири точки.
Но въпреки че водеше в началото, Баная успя да завърши едва пети със своето фабрично Ducati. В същото време Мартин доминираше след средата на дистанцията и намали дефицита си в точки до 14, за да влезе в неделното Гран При с доста по-сериозни надежди.

След като дръпна на върха, Мартин победи Брад Биндър (Южна Африка) от KTM , докато Марк Маркес завърши подиума със своята Honda, докато се подготвя за последния старт с машината на японската марка утре. В крайна сметка Биндър се нареди на 0.190 секунди от победителя, Маркес остана на 2.122.

След лоша квалификация, все пак Баная успя да стартира от номер в 2 решетката, но дръпна в самото начало. Маверик Винялес от Априлия обаче веднага отговори на предизвикателството след първите три завоя. Хорхе Мартин по това време беше 6-и, но с умело използване на грешките на другите се изкачи на 3-о място. След 11-ия завой Мартин започна да атакува първата позиция.
Малко по-късно Биндър и Марк Маркес също изпревариха Баная.

Към 10:41 на 03.06.2024 Новините от днес