Турнир на УЕФА Лига Европа

site.btaБългарският съдия Георги Кабаков отмени гол на Ливърпул, а Тулуза спечели мача; Байер Леверкузен се класира предсрочно за елиминациите

снимка: АP Photo/Thibault Camus

Българският топ-съдия Георги Кабаков отмени гол на Ливърпул, а Тулуза спечели с 3:2 срещата от група Е на турнира Лига Европа. С успеха французите събраха 7 точки и се доближиха на 2 от лидера в потока Ливърпул, който претърпя първо поражение в турнира.

Но все още има шансове и за другите два отбора в потока, след като австрийците от ЛАСК постигнаха първи успех – 3:0 на свой терен над Унион Сен Жилоаз.

Гостите от Ливърпул можеха да открият резултата още във 2-ата минута, но ударът на капитана Джо Гомес с глава се отби в горната греда. Но в 36-ата Аарон Дьонум откри за Тулуза, след като влезе в наказателното поле и с малък рикошет прати топката във вратата.

В 58-ата минута домакините удвоиха преднината. Нидерландецът Тайс Далинга покачи за 2:0 в 58-ата след асистенция на Венсан Сиеро. Далинга влезе в наказателното поле и от не особено широк ъгъл прокара изненадващо топката покрай вратаря Келъхър. Кристиан Касерес си вкара автогол в 73-ата минута и намали преднината на своя тим, опитвайки се да изчисти топката при центриране от ляво.

Но само след три минути след това Франк Магри отново се разписа за Тулуза, след като подадената от дясно топка Муса Диара се разходи пред голлинията и никой друг не я докопа. Минута преди края на редовното време обаче Диого Жота намали след пас на Алексис Макалистър, за да настъпи истинска драма в добавеното време. В 7-ата минута на добавеното време Кабаков отмени попадение на гостите заради игра с ръка на Алексис Макалистър. Той беше извикан от ВАР-съдията Драгомир Драганов пред монитора, за да се увери какво трябва да направи и сам реши да остави резултата 3:2. Иначе попадението, което българските съдии отмениха, вкара продуктът на академията Джарел Куанса.

Луис Диас, който преживя семейна драма през последните две седмици с отвличането на родителите му, започна като титуляр за Ливърпул и остана на терена до 81-ата минута. А малко по-рано баща му беше освободен от похитителите. Той заяви, че е изключително щастлив и излезе със символично послание на фланелката "Freedom for Papa", изписано на испански език.

В група В Брайтън победи Аякс (Амстердам) и създаде проблеми и на новия треньор Джон ван’т Шип. За крайното 2:0 за гостите от Англия точни бяха Ансу Фати в 14-ата минута и Симон Андигра в 53-ата. В група Е Рен победи Панатинайкос с 3:1 и оглави класирането с 9 точки. Виляреал обърна Макаби (Хайфа) от 0:1 до 2:1 на стадиона в Кипър без публика и събра 6. Гърците имат 4, а израелския тим е с 1.

В група G Славия Прага и Рома се приближиха към класиране към елиминациите, тъй като и двата състава са с 9 точки. Сервет е с 4, а Шериф с 1. Лидерите се срещнаха в Прага и домакините победиха с 2:0 и изравниха тима на Жозе Моуриньо. Вацлав Юречка в 54-ата минута и Лукас Масопуст в 70-ата се разписаха.

Напред продължава Байер (Леверкузен) от група Н, който победи с 1:0 азербайджанския Карабах и с 12 точки е недостижим на върха. Точно изпълнена дузпа от Виктор Бонифачи в 90-ата минута им осигури успеха и предсрочното класиране.

Турнир на УЕФА Лига Европа, срещи в груповата фаза - 4-и кръг:
Група B: Аякс (Нидерландия) - Брайтън (Англия) 0:2 АЕК Атина (Гърция) - Марсилия (Франция) - по-късно днес Класиране в групата: Брайтън - 7 (4 мача), Марсилия - 5 (3), АЕК - 4 (3), Аякс - 2 (4) Група Е: ЛАСК (Австрия) - Унион Сен Жилоаз (Белгия) 3:0 Тулуза (Франция) - Ливърпул (Англия) 3:2 Класиране: Ливърпул - 9, Тулуза - 7, Унион Сен Жилоаз - 4, ЛАСК - 3 Група F: Рен (Франция) - Панатинайкос (Гърция) 3:1 Макаби Хайфа (Израел) - Виляреал (Испания) 1:2 класиране: Рен - 9 (4), Виляреал - 6 (3), Панатинайкос - 4 (4), Макаби Хайфа - 1 (3) Група G: Сервет (Швейцария) - Шериф (Тираспол, Молдова) 2:1 Славия Прага (Чехия) - Рома (Италия) 2:0 класиране: Славия Прага и Рома по 9, Сервет - 4, Шериф - 1 Група Н: Карабах (Азербайджан) - Байер Леверкузен (Германия) 0:1 Хекен (Швеция) - Молде (Норвегия) по-късно днес класиране: Байер Леверкузен - 12, Карабах - 6, Молде - 3 (3), Хекен - 0 (3)

Към 20:18 на 24.07.2024 Новините от днес