site.btaИспания, Шотландия и Турция се класираха за Европейското първенство по футбол в Германия

снимка: АР

Испания се класира за финалите на Евро 2024 в Германия. Футболистите на Луис де ла Фуенте победиха с 1:0 като гост Норвегия и си гарантира едно от първите две места в група "А". Единственото попадение в Осло бе дело на Гави в 49-ата минута. Преди почивката гол на Алваро Мората беше отменено заради засада.

Успехът на Испания изпрати автоматично на финалите в Германия и Шотландия. „Гайдарите" заедно с „ла фурия“, имат 15 точки, което ги прави недостижими. Норвегия пък загуби и последните си шансове да завърже интригата в групата. Ерлинг Холанд, Мартин Йодегор и компания са трети в подреждането с 10 точки, а до края на квалификациите им остава само един мач - гостуване на Шотландия.

Турция постигна убедителна победа с 4:0 в домакинството си на Латвия от група "D". Така футболистите водени от Винченцо Монтела се класираха на финалите в Германия догодина. Домакините в Коня откри резултата в 58-ата минута с красиво попадение Юнус Акгюн. В 83-тата минута Дженк Тосун удвои с глава след центриране на Самет Акайдън. Керем Актюроглу увеличи на 3:0, а Тосун оформи крайното 4:0 във втората минута на добавеното време.

В другата среща от групата Уелс постигна изключително ценна победа с 2:1 над Хърватия. "Драконите" се нуждаеха от задължителни три точки в този двубой, за да имат шанс за класиране. Хари Уилсън бе героят за домакините, вкарвайки първите два гола в мача в 47-ата и 60-ата минута. Хърватите намалиха чрез Марио Пашалич в 75-ата минута, но силите им не стигнаха за нещо повече.

Уелс вече има 10 точки и се изравни с Хърватия, като изпревари своя противник във временното класиране и заема 2-рата позиция заради по-добрите си показатели.

Полша завърши 1:1 с Молдова в домакинството си от група "Е". Срещата бе играна във Варшава, а домакините почти сигурно ще пропуснат финалите в Германия. Гостите открихав 26-ата минута, когато Йон Николаеску се разписа с глава след центриране от корнер. В 53-ата минута Карол Швидерски успя да изравни. Поляците остават на 3-то място в групата с 10 точки, като имат мач повече от лидера Албания и втория Чехия.