site.btaБяла спечели дербито срещу Етър 64 от първия кръг на женското хандбално първенство

снимка: БТА

Срещи от първия кръг в първенството на България по хандбал за жени:

Бяла - Етър 64 (Велико Търново) - 32:29 (15:14)
Свиленград - Васил Левски          - 33:24 (18:9)
Академик-ПУ – ХК Сливница        - 28:28 (13:15)

Защитаващият титлата си Бяла надделя над гостуващия Етър 64 с 32:29 (15:14) в среща от първия  кръг на новия сезон в женското хандбално първенство, която беше повторение на финала за златните медали от предишната кампания.

Първото полувреме беше равностойно, като дори носителките на купата на България от Велико Търново  и имаха аванс от 14:12 в 27-ата минута, но с три поредни гола до почивката шампионките все пак се оттеглиха с минимален аванс от 15:14.

Играта продължи оспорвано и в началото на второто полувреме до 19:19, след което с 6-7 силни минути домакините отвориха преднина от 26:20 в 47-ата минута и до края не  позволиха да бъдат застигнати, въпреки финалния щурм на гостенките, който доведе до намаляване на пасива на "виолетовите" до 28:30.

Аля Гончаренко беше най-резултатна за Бяла със 7 гола, а  за Етър по 8 пъти се разписаха Данислава Петрова и Стефани Петрова.
С гол 20-ина секунди преди края завърналият се след дълго отсъствие в елита пловдивски Академик ПУ  измъкна 28:28 (13:15) при домакинството си на Сливница.

Гостенките имаха предимство през първото полувреме и поддържаха аванс от 2-3 гола, но след почивката пловдивчанки заиграха по-активно и в 48-ата минута стигнаха до обрат за 23:20. Пет минути по-късно Сливница стигна до 24:24, а до края равенството се запази.

В последната среща от кръга Свиленград надделя над гостуващия Васил Левски с 33:24 (18:9).