site.btaРилски спортист продължава победната серия в НБЛ, Левски надигра Берое в Стара Загора

Самоков, 7 февруари (БТА).
Отборът на Рилски спортист надигра Черно море Тича с 96:58 (24:20, 26:19, 28:8, 18:11) като домакин в отложен мач от 16-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и записа 14-а поредна победа. Воденият от старши треньора Людмил Хаджисотиров състав остава начело във временното класиране в шампионата без загуба от началото на сезона. Варненци допуснаха 14-о поражение и имат само с една победа до момента на последното, десето място.
След сравнително равностойна първа част, баскетболистите на Рилски спортист взеха аванс от 50:39 на почивката. В третата четвърт домакините решиха двубоя със серия от 19:5 и преди последната част поведоха със 78:47.
Барет Бенсън беше най-полезен за Рилски спортист с 21 точки и 11 борби, а Трей Портър се отчете с 15 точки и 4 борби. В състава на домакините не бе Ей Джей Хес. За гостите пък не игра Веселин Георгиев, а най-резултатен беше Цветомир Куртев с 11 точки.
В Стара Загора Левски победи убедително Берое с 82:56 (20:19, 19:10, 19:10, 24:17) в среща от 17-ия кръг на НБЛ. Това бе девети успех за "сините", които заемат пета позиция в подреждането след 13 изиграни мача, а Берое е четвърти с актив 8 победи и 8 загуби.
Гостите от София доминираха през голяма част от мача и в края на първото полувреме поведоха с 39:29. Последваха още по-добри 20 минути за Левски, а най-голямата разлика достигна 31 точки.
Американецът Марио Литъл направи силен мач за "сините" и завърши с 28 точки, а 18 добави Цветомир Чернокожев. За гостите не игра хърватинът Ивица Радич. Обина Олека бе най-резултатен за Берое с 16 точки и 8 борби, а участие в мача не взе Антон Кук.
Тимът на Черноморец допусна домакинско поражение от Спартак Плевен с 84:87 (19:22, 16:22, 20:17, 29:26) в отложен мач от 14-ия кръг. За бургазлии загубата е трета от 14 мача, като остават на второ място в класирането, а Спартак, който беше без Божидар Аврамов, записа седми успех също от 14 срещи и е седми към момента.
Двата състава изиграха интересен сблъсък, в който гостите поведоха с 44:35 след 20 минути игра. Черноморец намали изоставането си до 6 точки преди последната четвърт, но плевенчани не изпуснаха водачеството.
Николай Стоянов отбеляза 17 точки за победителите, а Мартин Маринов допринесе с 15 точки и 7 борби. За домакините не игра Отас Айекекполор, а най-резултатен бе Тихомир Желев с 23 точки, 5 борби и 7 асистенции.