site.btaГудаф Цегай от Етиопия постави нов световен рекорд на 5000 метра на финала на Диамантената лига по лека атлетика в Юджийн

снимка: АП

Двукратната световна шампионка Гудаф Цегай от Етиопия постави нов световен рекорд на 5000 метра на финала на Диамантената лига по лека атлетика в Юджийн (САЩ).

Цегай измина дистанцията за 14:00.21 минути и стана победител в Диамантената лига.

Предишният световен рекорд принадлежеше на Фейт Кипиегон от Кения 14:05.20 минути и беше поставен на 9 юни тази година.

26-годишната Цегай е бронзова медалистка от Олимпийските игри в Токио на 5000 метра. Тази година тя стана световна шампионка на 10 000, а миналата година - на 5 000 метра.

Олимпийската шампионка Атинг Му (САЩ) спечели 800 метра при жените с 1:54.97 минута, като изпревари британката Кели Ходжкинсън, която завърши втора с 1:55.19.

Световна номер 1 Фемке Бол (Нидерландия) спечели третата си титла в Диамантената лига с 51.98 секунди на 400 метра с препятствия, а американецът Шамиър Литъл остана втори с 53.45.

Световната шампионка Ярослава Махучих от Украйна преодоля 2,03 метра във втория опит, за да спечели скока на височина, докато американецът Джо Ковач надделя над своя сънародник и съперник Райън Краузър, триумфирайки в тласкането на гюле при мъжете с 22,93 метра с четвъртото си излиза в сектора.

Към 07:13 на 05.07.2024 Новините от днес