site.bta"Съжаляваме, че не използвахме шансовете, които имахме, играта днес дава повече надежди срещу Франция", каза Пламен Константинов

Снимка: Красимир Кръстев/БТА

Изказване на селекционера на България Пламен Константинов след загубата с 0:3 в мач от група В на Европейското първенство по волейбол срещу Словения:

Пламен Константинов (селекционер на България) – "Съжаляваме, разбира се, че не се възползвахме от шансовете, които имахме. Имахме възможност да затворим поне два от трите гейма и не успяхме. Контраатаката ни не сработи в края на гейма и не успяхме да решим нито една ситуация, която беше ключова, за да спечелим и да удължим мача. Хубавото е, че най-добрата игра, която показахме на това Европейско първенство, беше днес. Парадоксалното е, че загубихме с 3:0.

Малко удължихме периода на притеснение, но не съм чак толкова изненадан. В крайна смета един отбор трябва да си извърви пътя. И той преминава и през някакви неприятни моменти. Хубавото е това, което се видя днес. За мен днес играхме волейбол на най-високо ниво. Силно се надявам, че ще влезем в един осминафинал с Франция с инерцията от този мач. Загубата си е загуба и разбира се тя тежи, но аз мисля, че всеки, който се интересува от волейбол, е видял играта на отбора и може да я оцени. Аз мисля, че самите състезатели усетиха, че днес играха както трябва и това няма начин как да не ти добави малко увереност. Така че е хубаво, че влизаме във фазата с един такъв мач, независимо че е загуба, но по този начин изигран.

Дяволът е в детайлите, така че тези малки моменти правят разликите между добрите отбори и шампионските отбори, малките неща са най-важните детайли, които са завършващата фаза на играта на един отбор. И за съжаление те идват последни, когато градиш отбор, но пак казвам – ако играем така, за мен това е положителен сигнал. Резултатът е най-важното нещо, всички предпочитат да направиш една грозна победа от красива загуба, но за хората, за феновете, които са дошли в залата – победата ще ги зарадва повече.

Нас ни радва и играта, мен лично ме радва повече добрата игра, отколкото самият резултат. Така че се надявам да съхраним тази игра и за фазата на елиминациите. Словения няма как да даде почивка на състезатели, защото тези мачове дават и точки за ранглистата. Словения се бори да се класира за Олимпиадата по ранкинг. При нас това не може да се случи и ние затова не гледаме точките. Но те имат реален шанс след завършване на трите квалификационни турнира да влязат в петицата на най-добрите по рейтинг некласирали се, които ще запълнят 12-те на Олимпиадата. Така че заради това нещо на Словения ѝ беше важен мачът днес.

Франция е отбор с елементи, не е само силов волейбол. Не е лесно да се играе срещу такива отбори, но пак казвам, че за мен лично няма особено значение къде ще направиш голямата крачка - дали на осминафинал, или на четвъртфинал. Може да се окаже, че е някакво предимство, че е първи мач. Не е невъзможно, защото все пак французите ще дойдат тук, ще видим как ще привикнат към залата, която все пак има някои особености и се надяваме и това да е в наша полза до някаква степен. Но е абсурд да разчиташ само на това, за да спечелиш срещу настоящия олимпийски шампион. Играта ни днес ни дава повече надежди, отколкото някакви други нюанси, на които да разчитаме. Двубоят с Франция е на 8 септември".