site.btaИталия победи Франция на четвъртфиналите на Евроволей 2023, шампионките продължават да бъдат без загубен гейм

Снимка: АП

Националният отбор по волейбол за жени на Италия продължи защитата на титлата си с чиста победа с 3:0 (25:14, 29:27, 25:13) срещу Франция в мач от четвъртфиналите на европейското първенство. Така шампионките продължават да бъдат без загубен гейм на турнира и на полуфиналите ще срещнат победителя от двубоя между Турция и Полша.

Италианките започнаха силно мача във Флоренция и взеха първите седем точки, подпомогнати от два аса на Алесия Оро и две блокади на Ана Данези. Те завършиха гейма при 25:14 след шест точки на блокада.

Втората част бе по-балансирана и състезателките на Франция, които играеха за първия си исторически медал на европейски първенства, държаха преднината до 18:15. Италианките успяха да обърнат до 21:20 с помощта на резервата Паола Егону, но Франция изравни отново и геймът бе решен на допълнителни разигравания след 24:24. Домакините на турнира отразиха два геймбола, след което поведоха с 28:27 и се възползваха от първата си възможност за затваряне на частта, печелейки следващата точка на блокада на Елена Пиетрини.

Третият гейм наподобяваше първия и Италия поведе с 10:3, след което стигна до лесна победа с 25:13. Така европейските шампионки спечелиха седма поредна победа с 3:0 и ще влязат във финалната четворка в Белгия без загубен гейм.

Най-резултатна в мача бе Екатерина Антропова от националния тим на Италия с 14 точки, а нейната съотборничка Елена Пиетрини добави други 13. За французойките водещ реализатор бе Люсил Жикел с 12 точки.

На полуфиналите Италия може да срещне националките на Турция, които спечелиха медали на три поредни европейски първенства - сребро от 2019 и два бронза от 2017 и 2021. Полякините пък са двукратни шампионки от 2003 и 2005.

В другия четвъртфинал във Флоренция, България загуби с 0:3 (11:25, 13:25, 19:25) срещу Нидерландия. "Лалетата" ще играят на полуфиналите срещу победителя от мача между Чехия и действащите вицешампионки от Сърбия. Те също ще се срещнат тази вечер в Брюксел.

Към 23:09 на 24.07.2024 Новините от днес